Zmiana stawki VAT od 1 lipca 2020 roku

Zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020 roku – jakie zmiany nas czekają?

1 lipca 2020 roku wreszcie wchodzą w życie zmiany dotyczące matrycy VAT. Zostały one przesunięte w związku z pandemią z 1 kwietnia 2020 roku. To dobre wieści dla wielu gospodarstw domowych, gdyż większość stawek zostaje obniżona. Dla właścicieli kas fiskalnych oznacza to dodatkową pracę, choć dobrze, że jednorazową. Czego należy się spodziewać w drugim półroczu 2020? Jaka jest zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020 roku?

Zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020 roku – co idzie w dół?

Zmiany zostaną dokonane na podstawie ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Obniżone do 5% stawki podatku zostaną następujące produkty:

 • pieczywo i wyroby cukiernicze (niezależnie od daty przydatności do spożycia) – obecnie 8% lub 23%,
 • cytrusy i owoce tropikalne – obecnie 8%,
 • orzechy: pistacje, kokosy, migdały – obecnie 8%,
 • zupy i buliony – obecnie 8%,
 • żywność homogenizowana – obecnie 8%,
 • żywność dietetyczna – obecnie 8%,
 • produkty dla niemowląt i małych dzieci: pieluchy, jedzenie, foteliki samochodowe – obecnie 8%,
 • artykuły higieniczne jednorazowego użytku: tampony, podpaski, chusteczki – obecnie 8%,
 • przyprawy przetworzone: pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek, czerwona papryka słodka – obecnie 23%,
 • musztarda – obecnie 23%.

W większości przypadków nie jest to duża obniżka, bo jedynie 3%. Warto jednak zauważyć, że zmiany na te nie mają na celu o tyle, co obniżyć kosztu podstawowych produktów, ale ujednolicić stosowaną stawkę. Obecnie niestety dochodzi (jeszcze!) do absurdów, gdzie stawka VAT-u na pieczywo jest ustalana ze względu na okres przydatności do spożycia, udział konserwantów, proces wytworzenia i szereg innych cech.

Dowiedz się więcej: Błąd zaprogramowania kasy fiskalnej a zapłata podatku VAT

Zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020 roku – co idzie do góry?

Skoro pewne artykuły doczekały się obniżki VAT-u, pewne także zostaną podwyższone do 23%. Na szczęście są w dość znacznej mniejszości i raczej stanowią dobra, które przynajmniej częściowo należą do produktów niepodstawowych. Są to:

 • drewno opałowe – obecnie 8%,
 • lód spożywczy i chłodniczy – obecnie 8%,
 • skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne: małże, ślimaki, homary, krewetki i inne – obecnie 5 lub 8%.

Zmiana szykuje się także w branży gastronomicznej. Obecnie stawka VAT jest uzależniona od sposobu podania jedzenia oraz samego produktu. Zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020 roku mówi, że wszystkie usługi związane z wyżywieniem będą opodatkowane stawką 8%. Stawka 23% będzie miała zastosowanie jedynie dla napojów oraz właśnie dla wyżej wymienionych owoców morza.

Dowiedz się więcej: Odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej jest możliwe

Zmiana stawki VAT od 1 lipca 2020

Co to dla nas oznacza?

Duży wpływ na wszystkich mają prezentowane tu zmiany. Klienci fizycznie zapłacą mniej za produkty, które są niezbędne w codziennym życiu. Duża paczka pieluszek dla dziecka, która dzisiaj kosztuje 54,99 zł, za kilka dni będzie kosztować 53,47 zł. Choć to tylko nieco ponad półtora złotego, to przy większej skali może okazać się, że sporo na tym zyskamy.

Z drugiej strony mamy producentów i sprzedawców, którzy zastanawiają się, jaką stawkę VAT zastosować. Obecne przepisy potrafią być niejasne i uciążliwe. Jeśli potrzebne jest występowanie o indywidualne interpretacje podatkowe, celem rozstrzygnięcia obowiązującej na dany produkt stawki podatku VAT, to każde ujednolicenie jest dobre.

Sprzedawców w placówkach handlowych czeka jeszcze jedna czynność – konieczność przeprogramowania kasy lub systemu sklepowego zgodnie z nowymi przepisami, które mają wejść w życie od 1 lipca 2020 roku. Nie zapominajmy także o kasach fiskalnych do gastronomii!

Dowiedz się więcej: Popularne kasy fiskalne online – ranking TOP 10

W przypadku pytań i wątpliwości, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Z chęcią także pomożemy Ci przeprogramować Twoje urządzenie fiskalne. Obsłużymy wszystkie kasy fiskalne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Zapraszamy także do naszego serwisu kas fiskalnych. Z nami żadne zmiany w prawie nie będą Ci straszne.