Opublikowano Dodaj komentarz

Bon turystyczny a kasa fiskalna – czy jest potrzebna?

Bon turystyczny a kasa fiskalna

W ramach pomocy przedsiębiorcom z szeroko rozumianej branży turystycznej wprowadzono tzw. bony turystyczne w wysokości 500 złotych na każde dziecko lub 1000 złotych na każde dziecko niepełnosprawne. Pieniądze trafiają do firm, które cierpią w wyniku pandemii koronawirusa, a przelewy dokonuje bezpośrednio ZUS. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jednak, jak należy rozumieć takie płatności i czy konieczne jest ich ewidencjonowanie na kasie fiskalnej – szczególnie że niektórzy korzystają ze zwolnienia. Bon turystyczny a kasa fiskalna – opisujemy wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zagadnieniu.

Bon turystyczny – jak to wygląda w praktyce?

Wyżej wymieniony bon jest generowany dla rodziców dzieci w postaci kodu SMS do wykorzystania w firmach z branży turystycznej i nie tylko, które znajdują się na wcześniej utworzonej liście. Należą do nich:

  • ośrodki oferujące krótkotrwałe zakwaterowanie,
  • ośrodki sportowe,
  • szkoły języków obcych,
  • firmy transportowe,
  • spa,
  • firmy gastronomiczne,
  • biura podróży.

Niemal każda firma, która zgłosi się do programu i udowodni, że oferowane przez nią usługi są związane z wypoczynkiem, może starać się o możliwość realizowania bonów turystycznych. Tak jak restauracje czy firmy taksówkarskie z reguły korzystają z kas fiskalnych, tak pozostałe działalności mogą tego uniknąć.

Zwolnienie z kasy fiskalnej – jak uzyskać?

Zwolnienie z kasy fiskalnej można uzyskać w momencie, w którym przedsiębiorca nie świadczy niektórych usług, które są wymienione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Mowa tu przykładowo o:

  • sprzedaży paliw płynnych,
  • dostawie wyrobów z metali szlachetnych,
  • sprzedaży wyrobów tytoniowych czy alkoholu,
  • przewozach pasażerskich,
  • usługach doradztwa podatkowego,
  • restauracjach i barach,
  • zabiegach kosmetycznych i fryzjerskich.

Pełną listę znajdziemy w paragrafie 4 wyżej wymienionego rozporządzenia. Nie znajdziemy tam jednak ośrodków oferujących zakwaterowanie, szkół językowych czy biur podróży. By móc starać się o zwolnienie trzeba dodatkowo spełnić warunek wymieniony w poz. 37 załącznika, czyli otrzymać w całości zapłatę za świadczone usługi za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u, a także z dowodów płatności musi jednoznacznie wynikać, jakiej czynności konkretnie ta płatność dotyczyła. Przedsiębiorcy oferujący noclegi bardzo często w ten sposób właśnie się rozliczają ze swoimi klientami. W związku z tym nie muszą instalować kas fiskalnych.

Bon turystyczny a kasa fiskalna – jak to jest?

W przypadku bonów turystycznych jest jednak nieco inaczej. Klient nie dokonuje przelewu, a jedynie podaje wygenerowany przez system kod. Jak więc należy taką płatność rozumieć? Takie pytanie zadała pewna firma świadcząca usługi hotelarskie. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 września 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.520.2020.1.JG przeczytamy, że bon turystyczny jest traktowany jako przelew dokonany na konto. Jest tak, ponieważ takiego właśnie przelewu dokonuje ZUS. Pełna ewidencja transakcji jest dostępna w raportach udostępnianych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Spełniamy więc wszystkie warunki, które umożliwiają korzystanie ze zwolnienia z kasy fiskalnej.

ERGO bon turystyczny a kasa fiskalna

Podmioty korzystające ze zwolnienia z kasy fiskalnej oraz umożliwiające realizację bonów turystycznych nie mają się więc czego bać. Ich sytuacja się nie zmienia i nie mają one obowiązku zakupu nowych urządzeń z powodu wprowadzenia takiej formy finansowania.

Dodaj komentarz