Opublikowano Dodaj komentarz

Drukarki fiskalne a kasy fiskalne – co się bardziej opłaca?

Drukarki fiskalne a kasy fiskalne

Zakładając i rozwijając swój biznes skierowany do osób prywatnych, zawsze musimy zaopatrzyć się w urządzenie fiskalne, które pozwoli nam wykonywać działalność zgodnie z prawem. Niektórzy wybierają kasy fiskalne, inni drukarki. Która z tych opcji jest lepsza, tańsza i bardziej ergonomiczna? Podpowiadamy wszystko, co musisz wiedzieć. Drukarki fiskalne a kasy fiskalne – dawka wiedzy w pigułce.

Drukarki fiskalne a kasy fiskalne – czym się od siebie różnią?

Wbrew pozorom różnica jest bardzo spora i te dwa urządzenia trudno ze sobą pomylić. Kasy fiskalne są całkowicie samodzielnymi urządzeniami, które zapewniają możliwość prowadzenia ewidencji sprzedaży dla osób prywatnych. Otwierając sklep, wystarczy zaopatrzyć się w małą wersję kasy i możemy rozpocząć nasz biznes. W pamięci urządzenia znajdują się bazy danych naszych towarów, ich ceny, stawki podatku VAT i wszystkie niezbędne informacje o produktach. Nie jest nam potrzebne nic więcej do obsługi sklepowej – bazy programujemy wprost na klawiaturze kasy, a umieszczona wewnątrz pamięć gwarantuje, że nie będziemy musieli co chwila ponawiać naszych wysiłków.

Z drugiej strony mamy drukarki fiskalne, które nie są urządzeniami samodzielnymi. Do swojej pracy potrzebują dodatkowego elementu – oprogramowania do sprzedaży. Przykładem takiego narzędzia jest chociażby oprogramowanie Insert. Urządzenie samo nie wystawia paragonów i faktur, a jedynie drukuje to, co zostało zadeklarowane przez oprogramowanie. Oczywiście tutaj również mamy wbudowaną pamięć, która przechowuje wykonane wydruki, ale za wszystkie funkcjonalności odpowiada dodatkowy komputer. Warto również zauważyć, że możliwości w tym wypadku mamy o wiele więcej i zależą one od wybranego przez nas narzędzia komputerowego, a nie urządzenia, które stoi na ladzie.

Funkcjonalności kasy a drukarki

Zanim zaczniemy porównywać ceny obu rodzajów urządzeń i przeprowadzać symulacje, warto zapoznać się z podstawowymi funkcjonalnościami kas i drukarek. Mogą być one różne w zależności od danego modelu, jednakże pewna ich część jest stała. I tak kasy fiskalne:

  • generują raporty dobowe i miesięczne sprzedaży,
  • mogą mieć zaprogramowane bazy towarów, grup towarowych czy kasjerów,
  • wspierają systemy lojalnościowe, rabaty czy gratisy,
  • mogą pracować w systemie złożonym z innych kas czy oprogramowania sklepowego i magazynowego.

Nie możemy również zapominać o wszystkich zaletach kas fiskalnych mobilnych, które umożliwiają nam pracę w terenie, gdziekolwiek będziemy.

Dowiedz się więcej: Gdzie sprawdzą się przenośne kasy fiskalne?

Z kolei drukarki fiskalne same w sobie jedynie drukują to, co zostało do nich przekazane z komputera. Wszystkie funkcjonalności zależą właśnie od dodatkowego programu. Wygląda więc na to, że urządzenie powinno być o wiele tańsze od standardowej kasy, a jednak tak nie jest. Często bywa wręcz odwrotnie.

Kasa fiskalna Mała Plus E

Na jakie koszty trzeba się szykować?

Rozbieżności w cenach są dość spore i zależą w dużej mierze od wielkości i zastosowania danego modelu. Inną cenę ma kasa fiskalna dla warsztatów samochodowych, a inną dla dużego sklepu sieciowego. Przykładowo kasa fiskalna Novitus Nano E, która jest niewielkim urządzeniem przeznaczonym również do pracy w terenie, kosztuje nieco ponad 1400 złotych. Podobnej klasy drukarka fiskalna Elzab D10 to koszt już ponad 2500 złotych.

Dowiedz się więcej: Kasa w warsztacie samochodowym – na co zwrócić uwagę?

Nie możemy również zapomnieć, że by drukarka była w stanie funkcjonować, niezbędny jest zakup komputera i oprogramowania sklepowego. Dobrej klasy maszynę do tego zastosowania kupimy już za około 1000 złotych, a cena narzędzia waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wygląda więc na to, że koszt samego sprzętu to około 5 tysięcy złotych. Nie możemy również zapomnieć o cenie wdrożenia rozwiązania informatycznego w naszym biznesie. Całość musi zostać zaprogramowana i odpowiednio przystosowana do pracy. Wydatki mogą więc osiągnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlaczego obserwujemy tak znaczną różnicę w cenie?

Dowiedz się więcej: Kupujemy drukarkę fiskalną – na co zwrócić uwagę?

Dla kogo kasa, a dla kogo drukarka?

Drukarki fiskalne stanowią około 25% wszystkich urządzeń fiskalnych na rynku. Przyczyną jest właśnie cena tego rozwiązania. Jeśli więc prowadzimy mały sklepik osiedlowy, wybór jest dość prosty. Tniemy koszty, bo i tak nie będziemy w stanie nawet wykorzystać wszystkich funkcjonalności, które daje nam fachowe oprogramowanie. Szukamy małej kasy fiskalnej Novitus lub kasy fiskalnej Elzab i cieszymy się naszym biznesem. To również doskonałe rozwiązanie dla przedstawicieli wolnych zawodów.

Dowiedz się więcej: Kasa fiskalna dla lekarza – wszystko, co musisz wiedzieć

Z drugiej strony, jeśli prowadzimy dużej wielkości sklep, zatrudniamy sporą liczbę pracowników, a dodatkowo należymy do sieci sprzedażowej, bardziej opłacalna jednak może okazać się drukarka. Mimo dość znacznych wydatków na samym starcie, wydane pieniądze szybko nam się zwrócą. Program będzie miał kontrolę nad stanem magazynowym, raportami, zamówieniami i wieloma innymi czynnościami, które musielibyśmy wykonać ręcznie. Pamiętajmy, że czas pracy nasz lub naszego pracownika również kosztuje. Inny jest również schemat działania. Komunikacja przebiega od programu do drukarki. Przy kasach fiskalnych jest na odwrót. W przypadku połączenia urządzenia z programem magazynowym może dojść do sytuacji, w której sprzedalibyśmy towar, którego fizycznie nie mamy na stanie. Wbrew pozorom w dużych sklepach o wielu kanałach sprzedaży może zdarzać się to nad wyraz często.

Dowiedz się więcej: Koszt kasy fiskalnej – czy taki diabeł straszny, jak go malują?

Revo

Czemu więc drukarka jest droższa?

Drukarki fiskalne są droższe głównie z powodu konieczności zintegrowania się z dowolnym narzędziem. Muszą obsłużyć każde żądanie, które zostanie do nich wysłane. Wewnątrz są o wiele bardziej skomplikowane, co przekłada się na cenę. Nie bez znaczenia jest również zamożność grupy klientów, do których te urządzenia są skierowane. Większe sklepy o dużym przychodzie mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Kasy fiskalne dla lekarzy czy kasy fiskalne dla prawników powinny być tanie, bo i takie jednoosobowe działalności gospodarcze zarabiają bardzo mało.

Dowiedz się więcej: Ustawa o kasach fiskalnych online – wszystko, co musisz wiedzieć

Czy tendencja dominacji kas fiskalnych się zmieni w najbliższym czasie? Nie wiadomo. Duży wpływ może mieć wprowadzona niedawno w życie ustawa o kasach fiskalnych online. Niektóre branże wkrótce będą musiały wymienić swoje urządzenia na nowe – możliwe, że zdecydują się na prostszy, choć droższy, skomputeryzowany system sprzedaży. Przypominamy, że wymiana będzie dotyczyć również drukarek – w naszym sklepie wyposazeniesklepow.pl znajdziesz już ofertę na drukarki fiskalne online i kasy fiskalne online.

Dodaj komentarz