Jak działa kasa fiskalna online

Jak działa kasa fiskalna online?

Od 1 maja 2019 r. przedsiębiorcy mogą już nabyć i korzystać z kas fiskalnych online. Obowiązek ten dotknął wiele osób prowadzących działalność, choć jest jedynie pierwszym etapem przeprowadzanej reformy. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących określa sposób prowadzenia ewidencji przy użyciu tych kas oraz warunki i sposób z ich korzystania. Jak działa kasa fiskalna online?

Czym jest i jak działa kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna, która rejestruje transakcje online to nowy typ urządzeń fiskalnych. Łączą się one z Centralnym Rejestrem Kas (CRK, czyli inaczej Repozytorium), który prowadzi Szef Krajowej Administracji Skarbowej. CRK gromadzi wiele danych:

  • paragony fiskalne,
  • raporty dobowe,
  • dokumenty niefiskalne.

Kasa posiada wbudowaną funkcjonalność, dzięki której łączy się z CRK w sposób automatyczny i bezpośredni co dwie godziny. Czas ten może jednak ulec zmianie, gdyż Repozytorium może zmienić harmonogram połączeń. Obowiązkiem użytkownika takiej kasy jest zapewnienie dostępu do Internetu, czyli odpowiedniej infrastruktury, która umożliwi łączenie się z CRK. Jak działa kasa fiskalna online? Urządzenie łączy się z Repozytorium:

  • tradycyjnie – przewodowo przy pomocy zewnętrznego modemu,
  • bezprzewodowo – łącząc się z dostępną siecią WiFi,
  • przy pomocy złącza USB – podłączamy kasę bezpośrednio do jednostki centralnej podłączonej do Internetu, tym samym nie ponosząc kosztów związanych z transmisją danych.

Dowiedz się więcej: Przegląd popularnych kas fiskalnych online – na co się zdecydować?

Jak działa kasa fiskalna online

Musimy również wiedzieć, że kasa fiskalna online zapisuje kopie drukowanych dokumentów w wewnętrznej pamięci. Jako użytkownicy nie mamy do nich dostępu. Dostęp do pamięci ma jedynie autoryzowany serwis kas fiskalnych. Oprogramowanie takiego urządzenia aktualizowane jest zdalnie z serwera producenta. Odbywa się to poprzez automatyczne pobieranie nowej wersji i aktualizacji programu kasy. Ponadto urządzenie online musi współpracować z terminalem płatniczym. Dzięki ujednoliceniu protokołu komunikacji każda kasa współpracuje z terminalem na zasadzie podłączenia – plug and play. Urządzenie to drukuje papierowe paragony przy jednoczesnym emitowaniu tzw. e-paragonu.

Dowiedz się więcej: Kasa fiskalna online bez Internetu – czy to możliwe?

Fiskalizacja kasy online krok po kroku

Fiskalizację przeprowadzamy tylko raz. Jest to proces, który umożliwia pracę pamięci urządzenia oraz jego pamięci chronionej. Dokonują jej serwisanci, którzy mają specjalne uprawnienia. Fiskalizacja przebiega w trybie online, dzięki któremu możliwe jest połączenie się z CRK. Przy użyciu kasy online serwisant dokonuje zgłoszenia podatnika do Urzędu Skarbowego, tym samym przekazując jego dane. Repozytorium w formie zwrotnej przesyła numer ewidencyjny kasy fiskalnej, który zapisany będzie w pamięci urządzenia wraz z numerem identyfikacji podatkowej (NIP). Wówczas, zarówno pamięć kasy, jak i tryb fiskalny, zostają uruchomione. Fiskalizacja kończy się wystawieniem raportu fiskalnego fiskalizacji poprzez wysłanie go do CRK. Po jej ukończeniu następuje także pobranie i zapisanie w pamięci chronionej urządzenia harmonogramu przesyłania danych.

Dowiedz się więcej: Ustawa o kasach fiskalnych online – wszystko, co musisz wiedzieć

Sento Online - kasa fiskalna online

Kasa fiskalna online jako nowy typ urządzenia może budzić obawy co do jej sposobu działania. Jak widać nie taki diabeł straszny. Wiele czynności zostało zautomatyzowanych i przyspieszonych. Fiskalizacja tego urządzenia jest procesem prostym i szybkim, dzięki któremu możemy korzystać w pełni z kasy. Jako renomowany dystrybutor kas fiskalnych we Wrocławiu zapraszamy serdecznie do kontaktu – odpowiemy na wszelkie pytania i dokonamy bezpłatnej prezentacji wybranych urządzeń fiskalnych. Nie czekaj, skontaktuj się z nami już dziś!