Kasy dla gastronomii

Jakie kasy fiskalne dla gastronomii warto kupić?

Gastronomia jest bardzo specyficzną branżą. Przed lokalami stawiany jest szereg wymagań – sanitarnych, prawnych i podatkowych. Jedną z kluczowych decyzji, którą musimy podjąć przed otwarciem tego typu biznesu, jest, jakie kasy fiskalne dla gastronomii zakupić, by były dla nas pomocne i spełniły wszystkie nasze oczekiwania.


Czy kasy fiskalne dla gastronomii są nam potrzebne?

Jeśli zajmujemy się gastronomią w placówce stacjonarnej i obsługujemy klientów prywatnych, zakup kasy fiskalnej jest naszym obowiązkiem już z pierwszym dniem prowadzenia działalności. Mówi o tym wyraźnie ustawa.

Dowiedz się więcej: Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Musimy jednak pamiętać, że w placówce stacjonarnej o wiele lepiej sprawdzą się modele większe i solidniejsze, a także bardziej odporne. Przeanalizujmy podstawowe cechy kas fiskalnych z Wrocławia, które przydają się w lokalu gastronomicznym.

Jakie kasy sprawdzą się najlepiej?

Przypominamy, że kasy fiskalne do gastronomii sprawdzą się wtedy, kiedy nie posiadamy odpowiedniego oprogramowania do obsługi restauracji i barów. Jeśli zakupiliśmy taki program, najlepiej sprawdzą się drukarki fiskalne, o których pisaliśmy jakiś czas temu.

Dowiedz się więcej: Kupujemy drukarkę fiskalną – na co zwrócić uwagę?

Kasa fiskalna powinna być w miarę masywna i mieć możliwość stabilnego stania na dowolnym podłożu. Sprawdzi się więc tu idealnie gumowa podkładka pod urządzenie. Dodatkowo, takie wyposażenie na klawiaturze również może być niesamowicie przydatne. Nosząc talerze z jedzeniem, może dojść do przypadkowego rozlania i zanieczyszczenia kasy. Silikonowa nakładka zabezpieczy je przed uszkodzeniem.

Kasy fiskalne dla gastronomii

Kasa dla wielu kasjerów

Restauracje i bary działają często od rana aż do późnych godzin wieczornych lub ostatniego klienta. Oznacza to, że z pewnością musimy zatrudnić więcej niż jednego kasjera. Im większy lokal, tym większa liczba kelnerów, a tym samym osób uprawnionych do wystawiania paragonów. Kasy fiskalne dla gastronomii powinny mieć więc funkcjonalność rozpoznawania osób, które z nich korzystają. Niektóre urządzenia oferują możliwość zaprogramowania trzech kont użytkowników, inne dziesięciu. Decydując się na zakup konkretnego modelu, pamiętajmy, że posłuży nam przez długi czas. Musimy więc wziąć pod uwagę również ewentualny rozwój naszej firmy, by za chwilę nie dokupywać innej kasy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Inne cechy kas fiskalnych to:

Wysokie parametry tych cech mogą znacznie przyspieszyć i ułatwić pracę, jednak z drugiej strony mogą nie mieć kompletnie żadnego wpływu na naszą pracę, a jedynie zapłacimy za to dodatkowe pieniądze. Taką cechą jest maksymalna liczba programowalnych w bazie danych towarów. W końcu ile dań jesteśmy w stanie ugotować w naszej restauracji?

Popularne modele

Popularne kasy fiskalne dla gastronomii to urządzenia najnowszej generacji. Wśród nich znajdziemy kasę fiskalną Novitus Santo E, która jest jedną z najlepszych kas fiskalnych Novitus. Choć może nie będziemy korzystać z możliwości zaprogramowania 16 tysięcy towarów, to spora liczba klawiszy szybkiej sprzedaży z pewnością będzie przydatna. Dodatkowo urządzenie komunikuje się z praktycznie dowolnym urządzeniem peryferyjnym.

Inny model, który warto zaprezentować to kasa fiskalna Elzab Jota E. Możemy wybrać wersję z pamięcią 4,12 lub 20 tysięcy towarów. Dla gastronomii z pewnością powinna wystarczyć najmniejsza i jednocześnie najtańsza wersja. Urządzenie posiada aż 71 klawiszy specjalnych i możliwość zamontowania rolki o długości 80 metrów.

Ciekawym rozwiązaniem może być też kasa fiskalna Next. To jedno z najnowocześniejszych i najlepiej dopasowanych urządzeń fiskalnych do biznesów średniej wielkości, a tym samym dla naszej restauracji. Cena takich modeli to koszt rzędu od 1,5 do 2,5 tysiąca złotych. Pamiętajmy jednak o możliwych ulgach podatkowych.

Dowiedz się więcej: Koszt kasy fiskalnej – czy taki diabeł straszny, jak go malują?

kasa fiskalna next

Jednocześnie przypominamy o wprowadzeniu nowej ustawy o kasach fiskalnych online, z których mamy zacząć korzystać w połowie roku. Jeśli zastanawiamy się więc dopiero nad zakupem, zapytajmy o modele dostosowane do nowych przepisów.