Kasa fiskalna a sprzedaż na targu

Kasa fiskalna a sprzedaż na targu – jak to jest?

Otrzymujemy wiele pytań dotyczących konieczności posiadania kasy fiskalnej. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień jest obowiązek posiadania takiego urządzenia przy handlu obwoźnym – szczególnie na targowiskach. Niejednokrotnie również mikroprzedsiębiorcy jeżdżą ze swoimi towarami od domu do domu. Jak powinien zachować się podatnik?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

O różnych aspektach posiadania kasy fiskalnej pisaliśmy już niejednokrotnie. Co do zasady, każdy przedsiębiorca, który oferuje produkty lub usługi osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej czy rolnikom ryczałtowym, jest zobowiązany do posiadania urządzenia fiskalnego. Od tej zasady są jednak wyjątki, według których handlarze na targach mogą w pewnych przypadkach zrezygnować z jego posiadania. Mowa tu o zwolnieniu podatników osiągających niskie obroty z działalności. Kwota ta została ustalona na 20 tysięcy złotych rocznie. W przypadku handlarzy rozpoczynających prowadzenie firmy w trakcie roku, kwota ta jest ustalana proporcjonalnie.

Dowiedz się więcej: Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Novitus kasy
źródło: https://www.novitus.pl

Co to oznacza?

Obrót ze sprzedaży to nic innego jak kwota brutto, którą handlarz otrzymał za sprzedane towary i usługi, pomniejszona o należny podatek. Na tę kwotę nie mają wpływu uzyskane koszty, a więc w tym przypadku

  • cena zakupu sprzedawanych towarów lub materiałów, z których zostały wykonane,
  • koszt paliwa przeznaczonego na transport towaru do miejsca sprzedaży,
  • cena najmu stoiska na targowisku
  • wynagrodzenie dla ewentualnych pracowników.

Najprościej więc zsumować całkowitą cenę sprzedaży wszystkich towarów i pomniejszyć ją o należny podatek, który jednak płacimy od dochodu – nie jest to więc aż takie proste do wyliczenia. Dotyczy to oczywiście osób, które nie są podatnikami VAT. Podatek VAT także nie jest liczony do obrotu.

Czy 20 tysięcy to dużo, czy mało?

Kiedy więc musimy zainstalować kasę fiskalną? Czy 20 tysięcy obrotu to dużo, czy mało? Jeśli weźmiemy pod uwagę handlarza, który swoje towary sprzedaje codziennie, a więc przez 365 dni w roku, daje nam to wartość sprzedaży nieco ponad 54 złote dziennie. Trudno wyobrazić sobie kogokolwiek, kto dla takiej kwoty chciałby stać na targu przez 8 godzin. Przypominamy – nie mówimy tu o zysku, a o obrocie! Oznacza to, że praktycznie każdy sprzedawca, którego spotykamy na targowisku, powinien posiadać kasę fiskalną. Wyjątkiem mogą być osoby dopiero rozpoczynające swoją działalność, które faktycznie mogły tego limitu jeszcze nie osiągnąć.

Dowiedz się więcej: Koszt kasy fiskalnej – czy taki diabeł straszny, jak go malują?

Osoby rozpoczynające działalność w trakcie roku

Osoby, które rozpoczynają działalność handlową w trakcie roku, korzystają z limitu proporcjonalnego. Załóżmy więc, że firma została założona dopiero po 100 dniach trwania bieżącego roku, a więc w 265. dniu. Limit obrotu gwarantujący zwolnienie wynosi więc: 20.000 * (265/365). Daje to ok. 14.500 złotych rocznie. Pamiętajmy także, że przekroczenie tego limitu w roku poprzednim sprawia, że ze zwolnienia nie możemy już skorzystać.

Kto nie może skorzystać w ogóle ze zwolnienia?

Warto również przypomnieć, że pewne grupy towarowe dyskwalifikują z możliwości skorzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej już na samym początku. Do tej grupy towarów sprzedawanych na targowiskach najczęściej należą:

  • wyroby tytoniowe,
  • napoje alkoholowe,
  • perfumy,
  • części samochodowe,
  • sprzęt radiowy, telewizyjny, fotograficzny.

Decydując się na sprzedaż tych artykułów, urządzenie fiskalne jest nam potrzebne od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

Dowiedz się więcej: Gdzie sprawdzą się przenośne kasy fiskalne?

kasa fiskalna a sprzedaż na targu

Jak więc zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi w skutkach kontrolami z Urzędu Skarbowego? Wystarczy wyposażyć się w niewielką kasę fiskalną mobilną, którą można mieć zawsze przy sobie. Przypominamy także o wprowadzonej niedawno nowej ustawie dotyczącej kas fiskalnych online. Urządzenia te dają sprzedawcom o wiele więcej możliwości i ułatwień. Brak stałego dostępu do Internetu także nie jest przeciwwskazaniem do posiadania takiego urządzenia. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu. Więcej dowiesz się z artykułu: Kasa fiskalna online bez Internetu – czy to możliwe?