Opublikowano Dodaj komentarz

Kasa fiskalna online dla doradcy podatkowego od 1 lipca – czy jest obowiązkowa?

Kasa fiskalna online dla doradcy podatkowego

Już za kilka miesięcy wejdzie obowiązek stosowania kas fiskalnych u prawników i adwokatów. Niestety w związku z tym pojawiło się wiele pytań, chociażby o podobną konieczność u doradców prawnych. Jak wiadomo, bardzo często także wykonują obowiązki podobne do prawników, choć nie zostali wymienieni wprost w ustawie. Jak to w końcu jest? Czy kasa fiskalna online dla doradcy podatkowego będzie potrzebna od 1 lipca 2021 r?

Doradca podatkowy, radca prawny i adwokat

Choć dla wielu osób z zewnątrz wyżej wymienione zawody są traktowane tożsamo lub prawie tożsamo, to jednak różnica świadczonych usług jest dość diametralna. Według Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, ze zwolnień ze stosowania kasy fiskalnej nie mogły korzystać podmioty świadczące usługi prawnicze (z wyjątkiem notariuszy) i doradztwa podatkowego. Obie te profesje zostały wyszczególnione osobno, co daje dość jasno do zrozumienia, że Ministerstwo Finansów różnicę w tych zawodach widzi. Z kolei w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, możemy przeczytać, że obowiązek wymiany urządzeń dotyczy jedynie firm świadczących usługi prawnicze. Oczywiste się wydaje, że w takim razie doradca podatkowy nie ma obowiązku zakupu kasy fiskalnej online do 1 lipca 2021 roku. Jednak czy na pewno tak jest?

kasa fiskalna online dla doradcy podatkowego

Doradca podatkowy – definicja według prawa

Wskazywany przez branżę problem polega na niejasnym nazewnictwie. W definicjach PKWiU, w dziale 69 zostały wyszczególnione tzw. usługi prawne w różnych dziedzinach prawa. Sama nazwa działu wskazuje „Usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego”. Nigdzie więcej nie ma rozróżnienia tych branż. Oznacza to, że doradca prawny w przeważającej działalności ma wpisane właśnie usługi prawne – tak samo jak prawnik. Co ciekawe, nigdzie nie występuje hasło „prawnicze”. Kto więc świadczy usługi prawnicze? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że według językoznawców słowo „prawnicze” ma szersze znaczenie niż „prawne”.

Doradca podatkowy – czym się zajmuje?

Problematycznym aspektem jest sama działalność. Wielu doradców podatkowych nie tylko doradza, jak wynikałoby to z nazwy. Bardzo często reprezentują swoich klientów przed sądami, wystawiają opinie prawne i biorą udział w posiedzeniach sądów. Pełnią więc usługi prawnicze, choć sama działalność prawniczą nie jest. Można więc domniemywać, że kasa fiskalna online dla doradcy podatkowego od 1 lipca będzie niezbędna, tak jak kasa fiskalna dla prawnika. Jednak czy na pewno?

Kasa fiskalna online dla doradcy podatkowego – co na to Ministerstwo?

Najprostszym rozwiązaniem jest zapytanie samego Ministerstwa Finansów, czy obowiązek wymiany urządzeń dotyczy też doradców podatkowych. Takie pytanie też padło, jednak nie ma co liczyć na jasną i wyczerpującą odpowiedź. Cytując, według ustawodawcy, od 1 lipca 2021 roku z kas online muszą korzystać firmy świadczące usługi:

  • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • prawnicze,
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej,
  • fryzjerskie,
  • kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • budowlane.

Opinią Ministerstwa, doradcy podatkowi nie zostali ujęci w grupie podatników z obowiązkiem stosowania nowych kas fiskalnych. Jednak dalej nie rozwiewa to wszelkich wątpliwości. W przypadku firm świadczących zarówno usługi prawne, jak i doradztwa podatkowego nowa kasa jest niezbędna. A co w przypadku odwrócenia tej sytuacji? Jeśli doradca podatkowy świadczy także usługi prawnicze?

Cały czas czekamy na jaśniejsze wyjaśnienie przepisów i sformułowanie, że doradcy podatkowi nie muszą stosować kas online, mimo na przykład reprezentowania swoich klientów przed sądami. Czy doczekamy się takiej interpretacji? Ciężko powiedzieć.

Dodaj komentarz