Wirtualne kasy fiskalne

Kasy fiskalne w smartfonach – jak to będzie wyglądać?

Minęło bardzo niewiele czasu od wprowadzenia w życie ustawy o kasach fiskalnych online, a dotarła do nas wieść o kolejnych zmianach. Zamiast kasy fiskalnej w sklepie ma wystarczyć smartfon z odpowiednią aplikacją. Zmiany mają wejść już 1 stycznia 2020 roku. Czy to koniec ery samodzielnych urządzeń fiskalnych?

Kasy fiskalne w smartfonach – projekt

Według nowego projektu ustawy, stacjonarne kas fiskalne, które obecnie mają postać osobnego urządzenia, mają być zastąpione przez specjalistyczne oprogramowanie wgrywane na smartfony i tablety. W zamyśle ustawa ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie sprzedaży i zminimalizować koszty zakupu drogich urządzeń fiskalnych. Minister Finansów ma wskazać, które branże i jakie firmy będą mogły skorzystać z takiego rozwiązania. Jako dystrybutor kas fiskalnych we Wrocławiu i drukarek fiskalnych we Wrocławiu, my również bardzo cieszymy się z takiego pomysłu. Ułatwi on prowadzenie biznesu i skróci całą procedurę. Martwimy się jednak o samo wykonanie tego projektu. Co się w końcu stanie z papierowymi paragonami?

Dowiedz się więcej: Gdzie sprawdzą się przenośne kasy fiskalne?

kasy fiskalne w smarfonach

Papierowe paragony

Obecnie przedsiębiorca, który przeprowadził sprzedaż towaru lub usługi ma obowiązek wystawić kupującemu paragon w wersji papierowej. Nieoficjalnie dochodzą nas informacje, że w pewnych sytuacjach możliwe będzie zwolnienie z tego obowiązku, a raczej zastąpienie go innym – takim jak wysłanie potwierdzenia sprzedaży na telefon komórkowy klienta. W jakich przypadkach jednak będzie to wykonalne, chwilowo jeszcze nie wiadomo. Docelowo najprawdopodobniej konieczny będzie zakup osobnej drukarki mobilnej, którą podłączymy do takiej kasy fiskalnej mobilnej nowej generacji. Czy możliwe będzie jakiekolwiek „pełne” zwolnienie z jej posiadania? Mamy duże wątpliwości.

Klient nie ma obowiązku podawania sprzedawcy swojego numeru telefonu. Czuwa nad nami ustawa o RODO. Dodatkowo mogą pojawić się kupujący, którzy zwyczajnie z telefonów komórkowych nie korzystają – na przykład osoby starsze. Przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę, że taka osoba może zawitać w ich sklepie i poprosić o standardowy, papierowy paragon. Więc choć zamysł samej ustawy zasługuje na uznanie, to najprawdopodobniej obowiązek posiadania jednego urządzenia zostanie zamieniony na obowiązek posiadania innego.

Dowiedz się więcej: Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Drukarki do smartfonów

Chcąc zabezpieczyć się przed niespodziewanym klientem, który poprosi o paragon papierowy, wystarczy nam z pewnością niewielka drukarka mobilna. Pamiętajmy jednak, że urządzenie wielkości telefonu komórkowego nie będzie zbyt wydajnym narzędziem. Konieczność wymiany głowicy drukującej będzie dość częsta, jeśli klienci będą prosić o standardowe wydruki. Ekonomiczniejszy okaże się nieco większy model, który możemy podłączyć do smartfona. Takie produkty są już dostępne w sklepach z elektroniką, jednak ich cena jest niewiele niższa od kasy fiskalnej, którą chcemy zastąpić. Możemy jedynie liczyć na pomysły producentów urządzeń fiskalnych, którzy wymyślą rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkie strony transakcji i – oczywiście – Urząd Skarbowy.

Kasy fiskalne w smartfonach – koszty rozwiązania

Nie wiadomo również, ile będzie kosztować przedsiębiorcę wdrożenie takiego rozwiązania. Aplikacje mobilne mogą być udostępniane za darmo przez samo Ministerstwo Finansów. Z drugiej strony może być udostępnione jedynie zewnętrznym firmom, takim jak Intermarket, które zajęłyby się ich dystrybucją, a cena zostałaby ustalona przez „niewidzialną rękę rynku”. Zakładamy, że cena samej aplikacji będzie dużo niższa od stacjonarnego urządzenia, ale jej wartość końcowa nie do końca będzie zależeć od dystrybutorów.

Dowiedz się więcej: Koszt kasy fiskalnej – czy taki diabeł straszny, jak go malują?

A co z kasami fiskalnymi online?

Istnieje jeszcze jedna, dość duża wada wprowadzania tego rozwiązania obecnie. Termin wprowadzenia w życie został ustalony na 1 stycznia 2020, choć wszyscy pamiętamy opóźnienie związane z wprowadzeniem kas fiskalnych online. Wielkość tego projektu jest bardzo podobna. Jeśli dojdzie do opóźnień, ustawa wejdzie w życie, kiedy większość przedsiębiorców wymieni już swoje urządzenia na takie w wersji online. Czy będzie więc sens zastępować praktycznie nowe kasy, które posłużą przez wiele lat i które kosztowały swoje pieniądze na oprogramowanie na smartfona? Stan prawny ustawy możemy śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Dowiedz się więcej: Jak działa kasa fiskalna online?

 Kasa fiskalna online

Obecnie możemy jedynie gdybać. Żadne konkretne informacje na temat nowej ustawy nie są opublikowane. Jest ona jeszcze w fazie opiniowania, a więc przed nią daleka droga. Może Ministerstwo Finansów znajdzie rozwiązanie na opisane tu bolączki? Z pewnością sam pomysł jest godny poklasku i stanowi duży krok do całkowitego wycofania transakcji papierowych. Jeszcze wiele jednak przed nami i nie należy podchodzić do tego rozwiązania ze zbytnią euforią.