Kiedy kasa fiskalna do sklepu internetowego

Koszt kasy fiskalnej – czy taki diabeł straszny, jak go malują?

Zakup kasy fiskalnej często jest przez nas postrzegany jako niepotrzebny wydatek, który musimy ponieść już na samym starcie prowadzenia naszej firmy. Warto jednak widzieć w nim narzędzie naszej pracy, które ułatwi nam rozliczanie się z fiskusem. Koszt kasy fiskalnej, choć z początku może wydawać się bardzo wysoki, to w gruncie rzeczy też nie musi taki być. Przeczytaj, jak kupić kasę fiskalną i zapłacić za nią jak najmniej.

Kasa fiskalna przy rozpoczynaniu działalności

Największym obciążeniem dla przedsiębiorców jest konieczność zakupienia kasy fiskalnej jeszcze przed pierwszą transakcją z klientem. Wiele branż jest zwolniona z jej posiadania do momentu uzyskania stosownych obrotów. Innymi słowy, można ją zakupić, kiedy będzie nas na nią już stać. Otwierając jednak firmę, która będzie zajmowała się takimi czynnościami jak:

musimy zakupić ją wcześniej. Nie mamy gwarancji, że nasz biznes się rozkręci, a już musimy ponieść pierwszy, spory wydatek.

Dowiedz się więcej: Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Za przykład weźmy kasę fiskalną dla warsztatów samochodowych. Poza standardowymi możliwościami musi także spełniać szereg innych funkcjonalności, a to z kolei kosztuje. Bardzo dobrze sprawdzi się kasa fiskalna Novitus Nano E, która kosztuje prawie 1500 złotych brutto. Dokładnie jest to 1428 złotych brutto lub 1160,98 zł netto. Taka jest jej cena, która w dużej mierze zależy od producenta. Nie ma co szukać super ofert z urządzeniem za złotówkę. Jeśli jesteśmy płatnikami VAT, pamiętajmy, że VAT jest dla nas neutralny. Naszym wydatkiem jest więc wartość netto. Czy to znaczy, że musimy wydać od razu tę sumę pieniędzy? Niekoniecznie.

Koszt kasy fiskalnej Novitus Nano E

Koszt kasy fiskalnej – jak można go obniżyć?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, podatnik ma prawo odliczyć od podatku VAT kwotę zakupu kasy fiskalnej w wysokości 90% jej wartości netto, jednak nie więcej niż 700 złotych. Mówi o tym art. 111, ust. 4.

Ustawę o podatku od towarów i usług znajdziesz tutaj.

Kupując naszą kasę fiskalną za 1160,98 złotych netto, już odliczamy ponad połowę jej wartości. Niestety możemy to zrobić dopiero w momencie składania pierwszej deklaracji VAT. Jeśli do celów prowadzenia naszej działalności potrzebujemy tylko jednego urządzenia, wystarczy złożyć zgłoszenie miejsca instalacji kasy fiskalnej. W przeciwnym wypadku, w sytuacji gdy planujemy w naszej działalności gospodarczej wykorzystanie większej ilości urządzeń fiskalnych musimy złożyć pisemne oświadczenie, deklarację o zamierzonej ilości urządzeń fiskalnych. Pamiętajmy jednak, iż kolejne urządzenia musimy kupić i zainstalować w proporcjonalnych ilościach w następnych miesiącach. Co miesiąc musi to być 1/5 liczby wszystkich urządzeń zaokrąglona w górę do wartości całkowitej.

Rozliczając ulgę związana z zakupem pierwszej kasy fiskalnej musimy pamiętać że będziemy musieli ją zwrócić, jeśli w ciągu 3 lat od momentu jej zainstalowania:

  • zaprzestaniemy jej używać np. na skutek zagubienia lub kradzieży,
  • nie dopilnujemy obowiązkowych przeglądów technicznych,
  • zaprzestaniemy lub zlikwidujemy działalność,
  • sprzedamy przedsiębiorstwo.

Po odliczeniu ulgi koszt kasy fiskalnej wynosi już tylko 460,98 złotych.

Co jeszcze można odliczyć?

Kasy fiskalne, które są tak tanie, nie muszą być ujmowane w ewidencji środków trwałych, a rozliczyć je możemy jednorazowo w kosztach prowadzenia działalności. Od 2018 roku górna granica wartości takiego przedmiotu wynosi aż 10 tys. złotych netto. Cały koszt kasy fiskalnej, który ponieśliśmy, a więc te 1160,98 złotych netto możemy wprowadzić do KPiR, co z kolei sprawia, że odliczymy go od należnego podatku dochodowego. Dzięki temu możemy także dość znacznie zmniejszyć opłaty dla Urzędu Skarbowego o kolejne 18% wartości kasy, czyli 209 złotych. Nie zapominajmy, że wiele zależy od osiągniętego przez nas dochodu. W Polsce mamy różne stawki podatkowe i progresywną kwotę wolną, a do przeprowadzenia tej symulacji wzięto pod uwagę najczęściej stosowaną i statystycznie osiągane dochody.

Pozostaje nam do zapłaty ok. 252 złote.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna kasy fiskalnej?

Pamiętajmy, że większość firm zajmujących się sprzedażą kas fiskalnych pobiera dodatkowe opłaty za:

  • zaprogramowanie i fiskalizację,
  • uruchomienie modułu fiskalnego,
  • przeprowadzenie szkolenia,
  • wypełnienie dokumentów do Urzędu Skarbowego.

Jeśli nie chcemy ponosić wysokich kosztów, wybierzmy dostawcę rozwiązań fiskalnych, który oferuje nam wyżej wymieniony pakiet usług za przysłowiową złotówkę – takiego, jak Inter Market.

Koszt kasy fiskalnej serwis

Jak widać, koszt kasy fiskalnej wcale nie jest tak wysoki, jak mogłoby się wydawać z początku. Niestety musimy te pieniądze wydać, a na zwrot poczekać do momentu złożenia pierwszych deklaracji podatkowych. Przeprowadzona symulacja dotyczy także kasy fiskalnej Novitus Nano E, która także nie jest najtańszą dostępną na rynku. Takie modele jak kasa fiskalna Novitus Mała Plus E czy kasa fiskalna Elzab Mini E są nieco tańsze, a na sam początek prowadzenia działalności z pewnością wystarczające.

Przypominamy także o nadchodzącej „dużymi krokami” wymianie dotychczasowych urządzeń fiskalnych na kasy fiskalne on-line . Dla osób chcących już dziś zabezpieczyć się przed kosztami zakupu nowej kasy lub drukarki online polecamy trochę droższe niż standardowe urządzenia Elzab K10 Online, Elzab Mini E Online Ready czy Elzab Jota E 4K Online Ready.