Mobilne kasy fiskalne w Uberze

Mobilne kasy fiskalne w Uberze – czy są konieczne?

Uber od wielu lat budzi wielkie emocje – zarówno wśród podróżujących, taksówkarzy, jak i urzędników skarbowych. Wszystko to z powodu rzekomego niestosowania się do przepisów. Jednak nawet Uber musiał się ugiąć i zainwestować w mobilne kasy fiskalne. Wszystko przez to, że coraz więcej Polaków chce płacić za przejazd gotówką.

Mobilne kasy fiskalne – podstawa prawna

Według polskich przepisów kasy fiskalne są niezbędne przy świadczeniu usług na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Ze zwolnienia nie możemy skorzystać przy prowadzeniu działalności:

  • sprzedaży gazu płynnego i paliw silnikowych,
  • przewozów pasażerskich,
  • usług taksówkarskich,
  • sprzedaży silników spalinowych,
  • handlu sprzętem radiowym, telewizyjnym, fotograficznym,
  • sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych,
  • handlu wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi.

Dowiedz się więcej: Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

W związku z tym, Uber powinien stosować mobilne kasy fiskalne w swoich pojazdach. Do tej pory jednak tak nie było, gdyż firma powoływała się na zapis, że przy rejestracji transakcji za pomocą płatności elektronicznych, nie jest potrzebne dodatkowe rejestrowanie sprzedaży za pomocą osobnego urządzenia. Wszystko dlatego, że Uber podawał się jako firma technologiczna, a nie taksówkarska. To się jednak zmieniło – głównie przez potrzeby rynku i w wyniku wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Mobilne kasy fiskalne

Polacy chcą płacić gotówką

Przy płatności gotówką nie ma już możliwości uniknięcia montażu kasy fiskalnej w pojeździe. Stąd przez długi czas dla klientów Ubera dostępne były jedynie transakcje kartą za pomocą jej powiązania z kontem na aplikacji mobilnej. Polacy jednak dostrzegli w tym zagrożenie i bardzo niechętnie podpinali swoje konta bankowe do zewnętrznych programów czy urządzeń. Wiele osób nie decydowało się na transport popularnym Uberem właśnie przez brak możliwości płatności gotówką. Dlatego od lutego 2018 roku część kierowców jeżdżących w „barwach” Ubera w Warszawie, rejestruje płatności gotówkowe za pomocą kas fiskalny Elzab. Obecnie każdy kierowca pracujący w tej sieci może i powinien zakupić swoją kasę fiskalną mobilną i przeprowadzać transakcje gotówkowe.

Jakie mobilne kasy fiskalne sprawdzą się w najlepiej?

Sam Uber bardzo poleca kasę fiskalną Elzab K10, która jest bardzo dobrym, choć nie jedynym wyborem. Posiada system przechowywania kopii paragonów w formie elektronicznej, a także kolorowy panel dotykowy, dzięki czemu jest to urządzenie bardzo intuicyjne. W samochodach Uber i taksówkach najbardziej liczy się możliwość długiej pracy urządzenia bez konieczności podpinania do zasilania zewnętrznego. Choć cena tej kasy nie wydaje się atrakcyjna, to należy pamiętać o możliwości skorzystania z odliczenia części ceny od podatku, a także zakupu na raty.

Dowiedz się więcej: Koszt kasy fiskalnej – czy taki diabeł straszny?

Do wyboru mamy jednak także inne mobilne kasy fiskalne, takie jak chociażby kasa fiskalna Novitus Nano E czy kasa fiskalna Posnet Ergo. Oba te urządzenia także świetnie się sprawdzą w pojazdach Ubera. Należy pamiętać, że  Uber w żaden sposób nie narzuca producenta i modelu kasy, która ma być stosowana.

Mobilne kasy fiskalne Elzab K10

Czy warto kupować kasę fiskalną?

Z pewnością jest to atrakcyjne dla wielu potencjalnych klientów, którzy chcieliby skorzystać z płatności gotówkowych, a do tej pory nie mogli tego zrobić. Szacuje się, że Uber stracił połowę swoich potencjalnych podróżnych na braku tej właśnie funkcjonalności. Dlatego mobilne kasy fiskalne warto zakupić do swojego pojazdu w Uberze. Nie są one jeszcze tak popularne, a tym sam zyskamy sporą przewagę nad innymi kierowcami, a co za tym idzie – większą liczbę zleceń i większy przychód.

Wszystkie mobilne kasy fiskalne które doskonale sprawdzą się w ramach działalności prowadzonej pod szyldem Uber są dostępne w Inter Market.