Ustawa o kasach fiskalnych online

Ustawa o kasach fiskalnych online – wszystko, co musisz wiedzieć

W końcu, po wielu miesiącach oczekiwań, wiemy wszystko o nowych przepisach związanych z urządzeniami fiskalnymi. Już za chwilę w życie wchodzi potocznie zwana ustawa o kasach fiskalnych online, która zawiera się w dwóch innych dokumentach. Czego możemy się zatem spodziewać od 1 maja 2019 roku?

Czego dotyczy ustawa o kasach fiskalnych online?

Nowa ustawa umożliwia płynne przejście z kas z papierową lub elektroniczną kopią paragonu na przesyłanie ich do Centralnego Repozytorium Kas. Jest to specjalny system informatyczny, który będzie zbierać i na bieżąco kontrolować sposób rozliczania i ewidencjonowanie. Każda dokonywana transakcja będzie zapisywana i choć Ministerstwo twierdziło, że dane nabywcy będą anonimizowane, dzisiaj wiemy, że nie zawsze tak będzie. Dane będą przesyłane w czasie rzeczywistym – jedynym wyjątkiem będzie sytuacja, w której sprzedawca nie będzie miał stałego dostępu do Internetu i zgłosi ten fakt do Urzędu Skarbowego. Celem wprowadzenia tej ustawy jest uszczelnienie podatku VAT.

Dowiedz się więcej: Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online

Kasy fiskalne online, choć miały być wprowadzone już 1 stycznia 2019 roku, zaczną być obowiązkowe dla niektórych branż dopiero od 1 stycznia 2020 roku. Zobligowani do zakupu takich urządzeń w wyżej wskazanym terminie są:

 • warsztaty prowadzące usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów,
 • serwisy wulkanizacyjne,
 • sprzedawcy benzyny silnikowej, oleju napędowego i gazu przeznaczonego do pojazdów.

Kolejnym terminem jest 1 lipca 2020 roku. Dotyczy on:

 • podmiotów świadczących usługi gastronomiczne świadczone wyłącznie przez stacjonarne placówki,
 • przedsiębiorców oferujących zakwaterowanie krótkoterminowe,
 • sprzedawców węgla, brykietu i podobnych paliw stałych przeznaczonych do celów opałowych.

Za to z kolei termin 1 stycznia 2021 roku obowiązuje podmioty świadczące usługi:

 • fryzjerskie,
 • kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • budowlane,
 • opieki medycznej lekarskiej i dentystycznej,
 • prawnicze,
 • fitness – wyłącznie w zakresie wstępu.

Dowiedz się więcej: Kiedy prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej?

Pozostali przedsiębiorcy nie mają ustalonego terminu przejścia na kasy fiskalne online. Dodatkowo warto powiedzieć, że ustawodawca zastrzegł możliwość wydłużenia podanych terminów, jeśli do tego momentu nie zostanie w pełni uruchomiony system Centralnego Repozytorium Kas. Mimo więc wejścia ustawy w życie, nie jest powiedziane, że od nowego roku ktokolwiek zacznie z nich w pełni korzystać.

Dowiedz się więcej: Likwidacja kasy fiskalnej – jak to zrobić?

Ustawa o kasach fiskalnych online

A co z pozostałymi podmiotami?

Pozostali przedsiębiorcy nie muszą wymieniać swoich urządzeń do momentu, aż posiadane obecnie kasy fiskalne nie dokonają naturalnie żywota – poprzez zapełnienie pamięci, a nawet i później. Niestety trzeba będzie wymienić wszystkie kasy fiskalne dla warsztatów samochodowych czy kasy fiskalne dla lekarzy. Szacuje się, że kasy papierowe zostaną całkowicie wycofane w ciągu najbliższych 6 lat. Co jednak z urządzeniami z kopią elektroniczną? Nie będą one zakazywane, ale z pewnością Urzędy Skarbowe będą promować podatników, którzy zdecydują się na przejście na nowe urządzenia. Według ustawy sprzedaż urządzeń z kopią elektroniczną będzie zgodna z prawem do końca 2022 roku.

Ulga na zakup kasy fiskalnej – jak będzie wyglądać?

Jedną z metod takiego promowania kas online będzie nowa metoda rozliczania ulgi na zakup kasy fiskalnej. Do tej pory z preferencyjnego rozliczania się mogli skorzystać wszyscy podatnicy, którzy zakupili urządzenie fiskalne. Po dniu 30 kwietnia 2019 roku będą mogli z niej skorzystać jedynie ci, którzy:

 • zdecydują się na kupno kasy fiskalnej online,
 • są zobligowani do korzystania z ewidencjonowania za pomocą kasy.

Warunki ulgi są jednak takie same. Możemy odzyskać 90% wartości netto urządzenia, jednak nie więcej niż 700 złotych.

Dowiedz się więcej: Koszt kasy fiskalnej – czy taki diabeł straszny, jak go malują?

Co to oznacza?

Jeśli chcemy w najbliższym czasie wymienić naszą kasę fiskalną, a prowadzimy działalność wymienioną w harmonogramie, najlepiej jest od razu skorzystać z oferty na kasy online ready. Nawet nie prowadząc takiego biznesu, po 30 kwietnia lepiej jest skorzystać z oferty ustawodawcy, dzięki czemu odzyskamy część wydanych pieniędzy.

Koszt kasy fiskalnej

Jako renomowany dostawca kas fiskalnych we Wrocławiu i drukarek fiskalnych we Wrocławiu oczywiście w swojej ofercie mamy już rozwiązania, o których mówi ustawa o kasach fiskalnych online. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami urządzeń, które są dostępne w naszym sklepie internetowym wyposazeniesklepow.pl. Będziemy również na bieżąco dzielić się najnowszymi informacjami dotyczącymi nowych przepisów.