Opublikowano Dodaj komentarz

Wirtualne kasy fiskalne trzy miesiące po ustawie – co się zmieniło?

Wirtualne kasy fiskalne

W czerwcu tego roku pisaliśmy o wdrożeniu ustawy o wirtualnych kasach fiskalnych. Ministerstwo Finansów widziało w tym projekcie wiele zalet i możliwości uszczelnienia systemu podatkowego. My także z wielką niecierpliwością spoglądaliśmy na nową ustawę – choć od samego początku wskazywaliśmy pewne zagrożenia związane z taką technologią. Tak jak też mówiliśmy – data wejścia w życie ustawy a data wypuszczenia na rynek pierwszej kasy fiskalnej tego typu to dwie różne sprawy. Dzisiaj przyglądamy się ustawie po 3 miesiącach od jej ogłoszenia.

Wirtualne kasy fiskalne trzy miesiące później

Dużym problemem wirtualnych kas fiskalnych było przedstawienie końcowych wymagań technicznych niemal na dzień przed wdrożeniem w życie końcowej ustawy. Wtedy dopiero producenci rozwiązań fiskalnych mogli zapoznać się z tym, co ma docelowo zostać stworzone. W rezultacie dopiero niedawno pierwsze prace zostały ukończone. Niestety w dalszym ciągu brakuje gotowych rozwiązań. Dopiero niedawno, bo w połowie sierpnia, pierwszy twórca takich kas zgłosił się do Głównego Urzędu Miar o wydanie homologacji. Ta procedura także zajmuje trochę czasu i nie musi zakończyć się sukcesem. Liczba złożonych wniosków nie stanowi dobrego znaku. Gdyby producenci mieli pewność poprawności oprogramowania oraz ich popularności, wniosków byłoby mnóstwo. A tak, mamy tylko jeden…

Problemy z wirtualnymi kasami online

Wirtualne kasy fiskalne w założeniu miały być przeznaczone dla małych podmiotów gospodarczych, które z reguły miały nie być chętne stosowaniu takiej formy kontroli i rozliczeń. W ocenie Ministerstwa firmy, które dokonują sprzedaży jedynie kilka razy w miesiącu, mogą nie być chętne kupować drogi sprzęt stacjonarny. Tutaj jednak pojawia się kolejny problem. Okazuje się bowiem, że gotowe oprogramowanie może być droższe niż sprzętowa wersja kasy. Tym samym chętnych na zakup takiego narzędzia może brakować.

Kiedy wirtualne kasy fiskalne?

Ekspert z firmy Posnet uważa, że gotowe oprogramowanie pojawi się nie wcześniej, niż na początku przyszłego roku. Według nas jest to bardzo optymistyczne założenie. Problemów technicznych takiego narzędzia jest cała masa. Do głównych należy bezpieczeństwo funkcjonowania takiej kasy. Zabezpieczenia muszą być podobne do tych znanych z aplikacji bankowych. Oznacza to tylko jedno. Przedsiębiorcy, którzy muszą rozpocząć korzystanie z kas fiskalnych online od 1 stycznia 2021 roku, powinni przygotować się do kupna standardowego urządzenia. Lepiej jest nie czekać na powstanie pierwszej, wirtualnej kasy fiskalnej, bo może się okazać, że od Nowego Roku pozostaniemy bez możliwości dokonywania sprzedaży towarów i usług.

Zakup wirtualnych kas fiskalnych wirtualne kasy

Dalej jesteśmy zwolennikami pomysłu wirtualnych kas fiskalnych, choć wykonanie samego pomysłu nieco nas smuci. Dzięki nim możliwe będzie dość znaczne uproszczenie prowadzenia biznesu, a także wycofywanie się z papierowych paragonów. To dobre rozwiązanie i dla klienta końcowego, i dla przedsiębiorcy, i dla środowiska. Czekamy z niecierpliwością na pierwsze wirtualne kasy, które z pewnością pojawią się od razu także w naszej ofercie.

Dodaj komentarz