Wymiana kas fiskalnych

Wymiana kas fiskalnych a dwa rodzaje prowadzonych działalności

Wymiana kas fiskalnych na urządzenia online przebiega coraz szybciej. Warsztaty samochodowe zostały już objęte nowymi zapisami ustawy. Następne w kolejce są placówki gastronomiczne i sprzedawcy opału. Co jednak z przedsiębiorcami, którzy prowadzą w dwóch różnych miejscach dwie różne działalności?

Dwa rodzaje działalności – dwie kasy

Zapytanie do Ministerstwa Finansów trafiło od przedsiębiorcy, który prowadzi firmę w dwóch siedzibach. W jednej z nich prowadzi naprawę samochodów i innych pojazdów silnikowych. W drugiej siedzibie natomiast sprzedaje części motoryzacyjne – w tym także takie, które pochodzą ze zdemontowanych pojazdów w pierwszym miejscu. Tym samym w obu placówkach znajdują się kasy fiskalne, które ewidencjonują sprzedaż usług i towarów. Wymiana urządzenia na kasę fiskalną online z dniem 1 stycznia 2020 roku nie wnosi wątpliwości. Pytanie jednak, co z drugą kasą fiskalną – w miejscu, gdzie następuje jedynie sprzedaż części motoryzacyjnych. Czy tam również trzeba dokonać wymiany? Okazuje się, że nie.

Wymiana kas fiskalnych

Kogo dotyczy wymiana kasy z dniem 1 stycznia 2020?

Według ustawy, z dniem 1 stycznia 2020 roku, kasę fiskalną musieli wymienić przedsiębiorcy, którzy zajmują się:

  • naprawą pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • naprawą opon, ich zakładaniem, bieżnikowaniem, regenerowaniem,
  • wymianą opon lub kół pojazdom silnikowym i motorowerom,
  • sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do silników spalinowych.

Ustawa nie mówi o prowadzeniu działalności ukierunkowanej na sprzedaż artykułów motoryzacyjnych. Sklepy motoryzacyjne nie musiały więc wymieniać urządzeń. Przedsiębiorca, który zadał pytanie, także nie musi tego robić w drugiej siedzibie swojej firmy. Mówi o tym jasno interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2019, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.603.2019.1.MN.

Wymiana kas fiskalnych – co to oznacza?

Za chwilę wymieniać kasy fiskalne rozpoczną placówki gastronomiczne. W tym przypadku bardzo często zdarza się, że właściciel takiego biznesu ma kilka lokalizacji. Jeśli przykładowo przedsiębiorca prowadzi kilka sklepów, ale tylko w niektórych oferuje klientom hot-dogi, to kasy musi wymienić tylko w nich. To rozwiewa dość sporo wątpliwości. Warto więc przed zakupem nowych kas dokładnie przeanalizować sytuację biznesową każdego ze sklepów i zastanowić się, czy w niektórych placówkach nie warto wycofać się z przygotowywania żywności – szczególnie jeśli nie przynosi ona znaczących zysków. W takim wypadku starą kasę można stosować do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej.

Wymiana kas fiskalnych

Ministerstwo Finansów po raz kolejny wyjaśnia zawiłości wprowadzonej przez siebie ustawy. Szkoda tylko, że robi to za pomocą interpretacji indywidualnych. Pamiętajmy, by w przypadku jakichkolwiek wątpliwości poprosić o wydanie takiego dokumentu, który będzie bronił naszego stanowiska. W razie pytań zawsze można zgłosić się także do dostawcy rozwiązań fiskalnych, który rzetelnie na nie odpowie. Intermarket dostarcza kasy fiskalne we Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku. Zapraszamy do kontaktu wszystkich Dolnoślązaków, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości.