Wynajem kasy fiskalnej

Wynajem kasy fiskalnej – czy to się opłaca?

Nowe przepisy o obowiązku posiadania kasy fiskalnej online nie tylko narzuciły na przedsiębiorców obowiązek wymiany swoich urządzeń fiskalnych. Ciekawostką jest fakt, że nowych urządzeń wcale nie trzeba kupować – można wziąć je w dzierżawę, najem lub leasing. Wydaje się to ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla małych podatników. Czy jednak faktycznie tak jest? Czy wynajem kasy fiskalnej się opłaca?

Wynajem kasy fiskalnej – kiedy można skorzystać?

Z możliwości wynajmu kasy fiskalnej można skorzystać od 1 maja 2019 roku. Dotyczy to jednak jedynie kas fiskalnych online. Te z papierową lub elektroniczną kopią paragonu nie są objęte takim pozwoleniem. Rozwiązanie jest reklamowane jako bardzo elastyczne i wymagające od przedsiębiorcy mniejszego zaangażowania. Poza samym urządzeniem, w ramach usługi otrzymujemy także:

  • fiskalizację urządzenia,
  • opiekę serwisową,
  • szkolenie.

Wiele zależy od samego rodzaju produktu. Niektóre usługi oferują pakiety rozszerzone, inne jedynie podstawowe.

Dowiedz się więcej: Ustawa o kasach fiskalnych online – wszystko, co musisz wiedzieć

Novitus kasy
źródło: https://www.novitus.pl

Ile kosztuje taki wynajem kasy fiskalnej?

Koszt usługi zależy od dostawcy rozwiązań fiskalnych oraz od:

  • rodzaju kasy fiskalnej,
  • długości trwania najmu,
  • oferowanych usług dodatkowych.

W przypadku jednej z najtańszych kas fiskalnych Elzab, której cena wynosi nieco mniej niż 1600 złotych, trzeba szykować się na wydatek około 100 złotych netto przy wynajmie na okres 1 roku i 50 złotych przy wynajmie na okres 5 lat. Koszty są mniej więcej proporcjonalne w stosunku do ceny urządzenia fiskalnego – wynajmować można zarówno kasy, jak i drukarki fiskalne.

Dowiedz się więcej: Jak działa kasa fiskalna online?

Wynajem kasy, a ulga na zakup

Warto jednak wiedzieć, że chcąc skorzystać z opcji wynajmu kasy fiskalnej, nie możemy skorzystać z odliczenia ulgi od podatku, która wynosi 90% wartości netto kasy – nie więcej niż 700 złotych. Mówią o tym jasno przepisy. Wynajmujący nie ponosi wydatku związanego z ewidencjonowaniem sprzedaży, a jedynie z rozprowadzaniem urządzeń. Najemca z kolei w ogóle nie dokonuje zakupu. Nie ma więc możliwości skorzystać z ulgi. Czy w takim razie wynajem kasy fiskalnej się w ogóle opłaca? Warto to przeliczyć.

Rzeczywisty koszt kasy przy zakupie

Weźmy za przykład kasę fiskalną Novitus – Nano Online. Jej cena netto wynosi 1487,80 złotych na wyposazeniesklepow.pl. W związku z tym ulga na jej zakup wyniesie dokładnie 700 złotych. Rzeczywisty koszt wyniesie nas więc 787.80 złotych. To jednak nie koniec możliwości. Wartość netto tak taniego urządzenia możemy zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności, a więc w całości wpisać ją do KPiR i odliczyć obecnie już 17% z jej wartości bazowej, a więc – 252,93 złote. Rzeczywisty koszt kasy fiskalnej wyniesie nas więc jedynie 534,87 złotych.

Dowiedz się więcej: Koszt kasy fiskalnej – czy taki diabeł straszny?

Kasa fiskalna online

A ile kosztuje wynajem?

Weźmy pod uwagę tę samą kasę przy umowie najmu na 5 lat. Miesięczny koszt wynosi około 50 złotych netto, a więc przez cały okres trwania jesteśmy zmuszeni zapłacić 3 tysiące złotych. Musimy jednak podkreślić, że tutaj także możemy wynajem lub leasing umieścić w KPiR jako koszt. Całościowo więc odliczamy 17%, co daje nam rzeczywisty wydatek rzędu 2490 złotych przez 5 lat. Jest to więc kwota prawie 5-krotnie wyższa niż przy samodzielnym zakupie. Podkreślić trzeba jedynie, że nie musimy wykładać całej gotówki od razu.

A co z krótszym wynajmem?

Warto zwrócić uwagę, że z ulgi możemy skorzystać jedynie wówczas, kiedy kasa fiskalna będzie wykorzystywana przez minimum 3 lata. Jeśli rozważamy zakup przykładowo na rok, rzeczywisty koszt zakupu wyniesie nas 1234.87 złotych. W przypadku wynajmu trzeba się liczyć z opłatą 1200 złotych pomniejszoną o koszty uzyskania – 204 złote. W tym wypadku okazuje się, że faktycznie wynajem kasy fiskalnej może się bardziej opłacać.

A co z usługami dodatkowymi?

Firmy świadczące usługi wynajmu lub leasingu kas fiskalnych wskazują na niewątpliwą zaletę ich oferty. W cenie otrzymujemy szereg świadczeń, takich jak szkolenia, fiskalizacja, serwis urządzenia. Pamiętajmy jednak, że decydując się na zakup, także możemy skorzystać z darmowych lub prawie darmowych usług tego typu. Jako renomowany dostawca kas fiskalnych we Wrocławiu oferujemy naszym klientom pakiet świadczeń już za złotówkę, a w nim:

  • zaprogramowanie kasy,
  • fiskalizację,
  • szkolenie,
  • wypełnienie dokumentów do Urzędu Skarbowego.

Nie trzeba więc wynajmować sprzętu, by skorzystać z darmowych usług.

Dowiedz się więcej: Przegląd popularnych kas fiskalnych online – na co się zdecydować?

Drukarki fiskalne a kasy fiskalne

Podsumowując, jeśli potrzebujemy kasy fiskalnej na rok lub maksymalnie dwa – wynajem urządzenia jak najbardziej może być atrakcyjnym rozwiązaniem. Jest tańsze i wymaga mniejszego nakładu pracy i jednorazowego pozbycia się gotówki. Jeśli jednak chcemy prowadzić nasz biznes ciągle i zależy nam na skorzystaniu z ulgi podatkowej – serdecznie zapraszamy na zakupy do Intermarket. Proponowane przez nas rozwiązanie jest dla Ciebie!