Jak eksponować towary w sklepie

Jak eksponować produkty w sklepie?

Odpowiedni sposób ułożenia towarów w sklepie ma duży wpływ na poziom sprzedaży. Bardzo ważne jest, aby na półkach panował idealny porządek, a wszystkie artykuły były widoczne, przejrzyście i estetycznie wyeksponowane. Jednak to nie wszystko. Istnieją pewne zasady ekspozycji towarów, czyli zasady merchandisingu, które skutecznie zwiększają sprzedaż. Zasady te dotyczą wyglądu witryn i wystaw na zewnątrz sklepu, rozplanowania powierzchni wewnątrz, rozmieszczenia towaru na półkach, regałach i ladach chłodniczych oraz eksponowania materiałów reklamowych. Jak eksponować produkty w sklepie?

Produkty najdroższe na wysokości wzroku

Zgodnie z tą zasadą, najbardziej widoczne powinny być te towary, które przynoszą największy zysk. Powinny być więc ułożone na środkowej części regału sklepowego, na wysokości wzroku. W takich miejscach eksponowane są też towary objęte promocjami, nowości, oraz te produkty, których chcemy się jak najszybciej pozbyć, na przykład ze względu na krótki termin ważności. Artykuły dla dzieci dobrze jest wyeksponować na wysokości wzroku dziecka, czyli około 1,2 m od podłogi. Typowe “towary impulsowe” umieszcza się w widocznym miejscu blisko kasy. Należą do nich:

  • batoniki,
  • lizaki,
  • drobne napoje,
  • baterie.

Nie powinno się często zmieniać aranżacji sklepu i miejsca przechowywania towarów. Klient przyzwyczaja się do miejsca, gdzie może poszczególne rzeczy znaleźć, i nie lubi zmian, ponieważ wiążą się one z koniecznością szukania tego, co chce kupić. Dlatego wszystkie lady chłodnicze i regały musimy wybierać z głową.

Dowiedz się więcej: Wyposażenie sklepu spożywczego – ile trzeba wydać, by otworzyć sklep?

jak eksponować produkty w sklepie

Jak umieszczać towary powiązane

Poszczególne grupy produktów powinny być ze sobą powiązane. Na przykład w drogeriach układa się odżywki do włosów niedaleko szamponów, a pasty do zębów blisko szczoteczek. Jest bardzo prawdopodobne, że klient, który przyszedł po pastę, kupi również szczoteczkę. Niedaleko makaronów powinny leżeć sosy, a na ladzie chłodniczej z mięsem można wyeksponować także przyprawy. Takie ułożenie zwiększa prawdopodobieństwo, że klient kupi coś dodatkowo pod wpływem impulsu.

Jak eksponować produkty w sklepie – porządek i estetyka

Kolejną zasadą jest estetyczne ułożenie towaru. Pudełka, puszki czy butelki układajmy równo i zgodnie z ich wysokością. Dopasowujmy je również kolorystycznie. Klienci bardzo chętnie kupują rzeczy z atrakcyjnych ekspozycji, nie można natomiast liczyć na to, że zakupią produkty zakurzone czy brudne.

Towary w ladach chłodniczych

Także towary, które przechowuje się w warunkach chłodniczych, mogą być estetycznie zaprezentowane dzięki regałom chłodniczym, których atrakcyjny design przyciąga klientów. Regały chłodnicze mogą mieć różne kształty i kolory obudowy. Część z nich posiada szklane półki oraz oświetlenie wewnętrzne LED, które robi wrażenie na klientach. Na regałach chłodniczych układa się:

  • napoje,
  • produkty mleczne,
  • mięso i wędliny,
  • margaryna i masło.

Dowiedz się więcej: Regały i lady chłodnicze – dlaczego warto prezentować w nich towary?

Oprócz estetyki, zaletą zamykanych regałów jest to, że utrzymuje się stałą temperaturę – niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Bardzo przemyślanego ułożenia potrzebują wyroby cukiernicze: ciasta, torty. Takie artykuły najlepiej umieścić w eleganckiej, nowoczesnej witrynie chłodniczej.

Dowiedz się więcej: Wyposażenie sklepu mięsnego – co koniecznie musisz zakupić?

Regały i lady chłodnicze

Jak eksponować produkty w sklepie? Mięso, wędliny i nabiał eksponuje się w ladach chłodniczych, które powinny być wyposażone w wewnętrzne oświetlenie o specjalnej barwie. Dzięki temu te towary będą dla klientów atrakcyjniejsze. Przypominamy, że jesteśmy nie tylko dostawcą kas fiskalnych we Wrocławiu i drukarek fiskalnych. Regały, witryny i lady chłodnicze dopasowane do każdego sklepu możemy znaleźć na www.wyposazeniesklepow.pl.