Jak założyć sklep

Jak założyć sklep – poradnik krok po kroku

Prowadzenie własnego, dochodowego biznesu jest marzeniem niemal każdego. Najpopularniejszymi działalnościami są oczywiście sklepy detaliczne. Sprzedawać można wszystko – od artykułów spożywczych, po przemysłowe, na specjalistycznych skończywszy. Zawsze jednak wiąże się to z pewnymi obowiązkami względem Urzędu Skarbowego. Dzisiaj prezentujemy poradnik, jak założyć sklep stacjonarny z dowolnie wybranym asortymentem.

Jak założyć sklep – najważniejszy jest pomysł

Może zabrzmi to banalnie, ale najważniejszy jest dobry pomysł na sklep. Otwieranie małego sklepu spożywczego wśród kilkunastu innych niewielkich osiedlowych sklepików i na dodatek przy większych centrach handlowych raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem. Może w pobliżu brakuje dobrego warzywniaka? Albo sklepu z elektroniką tuż obok akademików Politechniki? Warto przeprowadzić analizę, co w danym rejonie byłoby najpotrzebniejsze i miałoby „wzięcie”.

Dowiedz się więcej: Jak eksponować produkty w sklepie?

Jak założyć sklep

Zakładamy sklep

Każda osoba prowadząca sklep musi być przedsiębiorcą. Oznacza to, że konieczne jest założenie firmy. Może być to:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza,
 • spółka cywilna,
 • spółka prawa handlowego.

Pod ostatnią z tych nazw kryje się dość dużo rodzajów spółek, natomiast jeśli myślimy o małym sklepiku, najrozsądniejsze i najprostsze podatkowo rozwiązanie to popularna JDG. Założyć ją możemy nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę CEIDG tutaj i wypełnić formularz online. Musimy podać:

 • dane osobowe,
 • miejsce zamieszkania,
 • nazwę zakładanej firmy,
 • adres rejestracyjny firmy i miejsce wykonywania działalności,
 • informacje o Urzędzie Skarbowym i ZUS.

Niezwykle ważnym elementem jest wybór PKD działalności, czyli numeru, który jasno zidentyfikuje rodzaj prowadzonej przez nas firmy. Najczęściej wybierane są:

  • 4778Z. – sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
  • 4711Z. – sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych,
  • 4719Z. – pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach,
  • 4726Z. – sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Jakie decyzje musimy podjąć i co musimy załatwić?

Dodatkowo musimy wybrać:

 • formę opodatkowania,
 • ubezpieczenie w ZUS,
 • ewentualne pozwolenia, o które musimy się starać.

Pozwolenia dotyczą sprzedaży alkoholu czy broni. Opodatkowanie może być według zasad ogólnych, podatku liniowego, ryczałtu lub karty podatkowej. Z reguły na początek najlepszym rozwiązaniem są zasady ogólne, gdyż osiągany przez nas dochód raczej nie przekroczy 85 tysięcy złotych rocznie. Warto także zdecydować się na bycie VAT-owcem od razu. Zwolnienie przysługuje jedynie przy nieprzekroczeniu 200 tys. obrotu. Wiele produktów spożywczych (o ile takie sprzedajemy) ma także niższą stawkę podatku niż 23%, co oznacza, że możemy korzystać z nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Z podatku VAT musimy na start rozliczać się co miesiąc, z podatku dochodowego – możemy co kwartał.

Dowiedz się więcej: Jaka waga elektroniczna do sklepu? Podpowiadamy!

Kiedy musimy kupić kasę fiskalną?

Z początku nie musimy kupować kasy fiskalnej, chyba że chcemy sprzedawać artykuły tytoniowe i alkoholowe lub inne, wymienione w Rozporządzeniu Ministerstwa Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku. W przeciwnym wypadku zakup będzie konieczny dopiero po przekroczeniu 20 tysięcy złotych obrotu na rzecz podatników nieprowadzących działalności gospodarczej. Niemniej warto przemyśleć konkretny model już zawczasu. Pamiętajmy o wchodzącym niedługo w życie przepisie o stosowaniu kas fiskalnych online. Mamy do wyboru wiele różnych urządzeń, takich jak:

Do niewielkich placówek handlowych sprawdzą się małe i mobilne urządzenia, które możemy w łatwy sposób schować pod ladą. Innym rozwiązaniem są nieco większe, stacjonarne urządzenia.

Dowiedz się więcej: Novitus – lider wśród kas fiskalnych

kasa fiskalna Novitus One

Co musimy przygotować?

Prowadzenie sklepu to specyficzny biznes, który wymaga od nas dość sporej inwestycji. Poza wynajęciem lokalu i zamówieniem pierwszej partii towaru, koniecznie trzeba zakupić podstawowy sprzęt, taki jak:

Dowiedz się więcej: Niewielkie, ale super przydatne w każdym sklepie – czy wiesz, co to takiego?

Wszystko to wymaga od nas niemałego zaangażowania. W zależności od rodzaju prowadzonego przez nas biznesu, inaczej będzie wyglądało niezbędne wyposażenie sklepu mięsnego, a inaczej warzywniaka. Najprościej jest zwyczajnie odwiedzić konkurencyjną, dobrze prosperującą firmę i podejrzeć, jaki sprzęt jest przez nich wykorzystywany.

Dowiedz się więcej: Wyposażenie warzywniaków – co powinno się w nich znaleźć?

Oprogramowanie sklepowe – czy warto?

Często pojawiają się także pytania, czy warto inwestować w oprogramowanie sklepowe. Zdania są podzielone. Jako dostawca rozwiązań sklepowych i kas fiskalnych we Wrocławiu uważamy, że przy małych, lokalnych sklepikach nie są one niezbędne. Dość mocno zwiększą koszty – poza narzędziem do obsługi, trzeba zakupić drukarkę fiskalną. Choć znacząco skracamy dzięki temu czas obsługi i czynności wymaganych do prowadzenia sklepu, to jednak warto się zastanowić, czy zyskujemy aż tak wiele – zwłaszcza z początku.

Dowiedz się więcej: Systemy POS – co to jest i czemu ułatwiają pracę?

Systemy POS

To oczywiście jedynie pierwsze kroki, jak założyć sklep. Jeśli wszystko potoczy się po naszej myśli, czeka nas jeszcze zatrudnianie pracowników, prowadzenie akcji marketingowych czy późniejsze poszerzanie asortymentu. Wiele przed nami, a wszystkim przedsiębiorcom – także tym przyszłym – życzymy samych sukcesów. W razie pytań lub wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu. Całe niezbędne wyposażenie do każdego rodzaju sklepu nabędziemy z kolei na www.wyposazeniesklepow.pl.