Problemy z wagami elektronicznymi

Najczęstsze problemy z wagami sklepowymi – jak sobie z nimi poradzić?

Waga elektroniczna to jeden z podstawowych elementów wyposażenia praktycznie każdego sklepu, który w swojej ofercie ma przedmioty drobne, które można zakupić na wagę. Problemy z wagami sklepowymi przyczyniają się do wielu kłopotów i problemów. Zwyczajnie nie możemy dalej sprzedawać naszych towarów. Choć najbezpieczniejsze jest wezwanie renomowanego serwisu, to z niektórymi problemami możemy poradzić sobie sami.

Najczęstsze problemy z wagami sklepowymi

Najczęściej spotykany problem z działaniem wagi sklepowej bywa dość prozaiczny i tak banalny, że czasem ich właścicielom nawet nie przyjdzie do głowy, że powodem zmartwień są… rozładowane baterie czy akumulator! Z tym mamy oczywiście do czynienia tylko w przypadku mobilnych urządzeń z zasilaniem akumulatorowym. Trudno jest jednak uwierzyć, ilu właścicieli wag elektronicznych we Wrocławiu wzywa nas z powodu rozładowania baterii urządzenia. Dalsze problemy z działaniem wagi elektronicznej to:

 • niedokładne ważenie towaru,
 • nieczytelny pomiar wskazany na ekranie,
 • brak znajdowania produktów w przypadku wag etykietujących.

Pierwszym krokiem zawsze powinno być znalezienie i zapoznanie się z instrukcją obsługi urządzenia.

Dowiedz się więcej: Wyposażenie sklepu spożywczego – ile trzeba wydać, by otworzyć sklep?

Problemy z wagami sklepowymi Wagi elektroniczne Wrocław

Problemy z masą

Podczas ważenia produktów możemy zaobserwować wiele problemów:

 • przekroczenie zakresu ważenia,
 • błędne wyzerowanie wagi,
 • wyświetlenie komunikatu o błędzie,
 • ujemną masę towaru,
 • zablokowanie wagi.

W instrukcji wagi Dibal G310 znajdziemy komunikat, że może pojawić się na wyświetlaczu komunikat „Błąd Zera”. Podstawowym sposobem, by uporać się samodzielnie z tego typu błędami, jest sprawdzenie, czy nic nie dotyka szalki i ponowne uruchomienie urządzenia. Tylko to wystarczy, by nasza waga zaczęła sprawować się bez zarzutu. W przypadku wagi Dibal SPCS 6/15 kg bez RS możemy często spotkać się również z kodem błędu -OL-. Oznacza on przekroczenie zakresu ważenia, czyli na szalce znajduje się zbyt ciężki towar. Jeśli jednak wiemy, że waga produktu nie przekracza maksymalnej dopuszczalnej wagi, powinniśmy wezwać serwis wag elektronicznych.

Problemy z produktami

Innym typem problemów jest brak obecności danego produktu w bazie danych wagi. Najczęstszą przyczyną jest po prostu błędne zdefiniowanie towaru lub jego brak w pamięci urządzenia. Wystarczy więc raz jeszcze zaprogramować towar i sprawdzić, czy tym razem jest obecny w bazie. Najprawdopodobniej tak się stanie. Jeśli jednak mimo ponownego wprowadzenia, artykuł zniknął – istnieje przesłanka do wezwania pomocy technicznej.

Innym rodzajem problemów jest ustalenie waluty, w której waga elektroniczna ma prezentować etykietę. Najczęściej dotyczy to wyświetlania kwoty euro. Zamiast dzwonić po pomoc, wystarczy ustawić tzw. fazę euro, o której napisane jest z pewnością w instrukcji do danej wagi sklepowej.

Dowiedz się więcej: Jaka waga elektroniczna do sklepu? Podpowiadamy!

Jak dbać o swoją wagę?

Od wielu lat dostarczamy przedsiębiorcom kasy fiskalne we Wrocławiu, urządzenia ważące czy inne rozwiązania sklepowe. Zawsze staramy się naszym klientom przekazywać sposoby pielęgnacji i konserwacji każdego sprzętu, by służyło ono jak najdłużej. W przypadku wag elektronicznych możemy podzielić się poniższymi wskazówkami.

 1. Nie przekraczajmy maksymalnej, dopuszczalnej wagi dla urządzenia. Jeśli położymy na szalce kilka gramów więcej, najpewniej nic się nie stanie – jednak 50 kilogramów to nie 12 kilogramów!
 2. Dbajmy o czystość urządzenia. Ciecze i pyłki mogą przedostać się do układów scalonych wagi, przez co przestanie ona funkcjonować prawidłowo.
 3. Unikajmy nadmiernego nasłonecznienia. Pełne słońce to wysoka temperatura i nagrzewanie się urządzenia.
 4. Pilnujmy regularnych przeglądów. W przypadku droższych wag elektronicznych, instrukcja podaje okres, po którym należy dokonać przeglądu sprzętu.
 5. Wymieniajmy uszkodzone części. Każdemu może zdarzyć się zarysowanie szalki czy uszkodzenie obudowy. Zawsze jednak wymieniajmy je na nowe tak szybko, jak to tylko możliwe.

Wagi elektroniczne są nam niezbędne. Choć najtańsze z nich kupimy już za kilkaset złotych, to zawsze jest to dość spory wydatek – zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z biznesem. Dbajmy o nasze urządzenia.

Dowiedz się więcej: Wyposażenie sklepu mięsnego – co koniecznie musisz zakupić?

Waga Dibal d955db

Jeśli napotkasz problem, z którym nie możesz prosto sobie poradzić za pomocą opisanych wyżej metod, zadzwoń do nas. Prowadzimy dla wag elektronicznych serwis we Wrocławiu. Pomożemy, doradzimy, wymienimy części – na gwarancji i poza nią. Ewentualnie zawsze pozostaje nam waga jak na głównym zdjęciu przy powyższym wpisie.