Kasy samoobsługowe

Wyposażenie sklepu spożywczego – ile trzeba wydać, by otworzyć sklep?

Każdy z nas marzy o otwarciu własnego i dochodowego biznesu. Otwarcie własnego sklepu z produktami spożywczymi jest jednym z najczęściej wybieranych pomysłów. Decydując się na niewielki punkt handlowy, jesteśmy sami sobie szefami, to my będziemy zatrudniać pracowników i dbać o nasz marketing. Lokal umiejscowiony w dobrym miejscu – wśród osiedli i bloków może przynieść nam duży sukces. Brzmi wspaniale. Niestety trzeba pamiętać o tym, by zakupić profesjonalne wyposażenie sklepu spożywczego, bez którego nie damy rady prowadzić naszego biznesu. Czy wiesz jednak, ile kosztują poszczególne akcesoria i dlaczego są tak ważne?

Wyposażenie sklepu spożywczego, bez którego ani rusz

Podstawowym wyposażeniem każdego sklepu spożywczego muszą być: kasa fiskalna oraz terminal płatniczy. Chociaż żaden z tych elementów nie jest wymagany przy rozpoczynaniu działalności, to mimo wszystko warto wyposażyć się w nie już na samym początku. O ile w ofercie naszego sklepu spożywczego nie będzie alkoholi i wyrobów tytoniowych, obowiązuje nas początkowe zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej.

Dowiedz się więcej: Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Koszt kasy fiskalnej może wydawać się sporym wydatkiem już na samym początku działalności. Przykładowo kasa fiskalna Novitus Next kosztuje ponad 2,5 tys. złotych. Możemy jednak bardzo łatwo zmniejszyć ten wydatek, starając się o odpowiednie dofinansowanie czy odliczając ją od podatku.

Dowiedz się więcej: Koszt kasy fiskalnej – czy taki diabeł straszny?

Podobnie sprawa przedstawia się z terminalem płatniczym. Nie mamy żadnego obowiązku posiadania tego urządzenia, ale patrząc na rosnący trend i zamiłowanie Polaków do transakcji bezgotówkowych, staje się to wręcz niezbędne. Całe szczęście jako początkujący sklepikarze, możemy skorzystać z projektu Polska Bezgotówkowa, dzięki której przez cały rok nie poniesiemy żadnych kosztów terminala płatniczego – pod warunkiem, że nie osiągniemy wartości transakcji kartą powyżej 100 tys. złotych. Korzystając z naszych wskazówek, które pozwolą Ci zaoszczędzić na kupnie tych urządzeń, ich całkowity koszt powinien się zamknąć w granicach 500 złotych.

Meble dla kasjera i klienta

Wchodząc do sklepu, pierwszym, co rzuca nam się w oczy, jest lada kasjerska i oczywiście półki sklepowe, na których powystawiany jest towar. U nas także nie może ich zabraknąć. Do niewielkiej placówki handlowej z pewnością wystarczą regały sklepowe, które nie są znacznym wydatkiem. Solidny mebel do samodzielnego złożenia, który możemy natychmiast zapełnić produktami, kosztuje około 600 złotych. Ich ilość w dużej mierze zależy od powierzchni sklepu i rodzaju produktów, które chcemy sprzedawać. Przy wielkości około 30 m2 i odpowiednim ustawieniu ścianek działowych, damy radę wstawić ich nawet 10 czy 12 sztuk. Łącznie daje nam to koszt rzędu 6 tys. złotych, ale mamy gwarancję, że nasze wyposażenie sklepu spożywczego będzie kompletne i funkcjonalne.

Wyposażenie sklepu spożywczego

Nabiał i produkty świeże muszą trafić do lad chłodniczych

Witryny chłodnicze są chyba najbardziej kosztownymi meblami do sklepu spożywczego. Przykładowo cena jednej lady chłodniczej we Wrocławiu to koszt około 6 tys. złotych, choć możemy spotkać i droższe modele. Wiele zależy od wielkości, ale także i prezencji wybranej przez nas witryny. Jest ona jednak niezbędna, jeśli chcemy w naszym sklepie sprzedawać takie produkty jak:

  • masło,
  • jajka,
  • jogurty,
  • serki,
  • kefiry.

Nie możemy także zapominać o tak ważnym aspekcie, jakim jest oświetlenie. Dobra prezencja przy użyciu odpowiednich lamp zwiększy naszą sprzedaż. W zależności od ilości sprzedawanych produktów świeżych, możemy wybrać dwa mniejsze regały chłodnicze, które będą bardziej elastyczne pod kątem wystroju wnętrza lub jedną większą i bardziej okazałą. Koszt takiego zakupu będzie bardzo zbliżony.

Wizualizacja wyposażenia sklepu

Jakie dodatkowe wyposażenie sklepu spożywczego?

Warto zaopatrzyć się także w wiele dodatkowych akcesoriów, które nam ułatwią pracę, a klientom – zakupy. Należą do nich:

  • koszyki sklepowe,
  • czytniki kodów kreskowych,
  • wagi elektroniczne,
  • lampy owadobójcze,
  • komputer z oprogramowaniem.

Całe to wyposażenie sklepu spożywczego ma wiele zalet. Prowadząc sklep z artykułami na wagę, posiadanie wagi elektronicznej jest wręcz niezbędne. Niezależnie od tego, czy będą to owoce, czy cukierki, jako dostawca wag elektronicznych we Wrocławiu, możemy z czystym sumieniem polecić wagę DIBAL SPCS o dokładności 6 lub 15 kg. Jej koszt to około 550 złotych. Szykując się na otwarcie większego biznesu i większej placówki handlowej, warto rozważyć także zakup oprogramowania sklepowego, które znacząco ułatwi monitoring procesów, kasjerów czy stanu magazynowego.

Wyposażenie sklepu spożywczego nie jest tanie w zakupie ani proste w wyborze. W wersji podstawowej musimy szykować się na koszt około 20 tys. złotych przy powierzchni 30 m2 lokalu.

Zastanawiając się nad zakupem wyposażenia sklepu warto zlecić profesjonalny projekt aranżacji powierzchni handlowej . Będzie to wydatek rzędu kilkuset złotych ( odliczany od podatku), ale dzięki temu nie spotka nas niemiła niespodzianka, gdy zamówione regały nie zmieszczą się na ścianie lokalu, lada chłodnicza nie przejdzie przez drzwi lub nie będziemy mogli podłączyć jej do prądu, bo gniazdko elektryczne znajdzie się za daleko. W sprawie projektu wnętrza prosimy o kontakt mailowy na adres sklepy@intermarket.com.pl

Plan sklepu spożywczego

Pamiętajmy jednak, że zawsze możemy odliczyć sobie te zakupy od podatku, a VAT zwróci nam się prędzej, czy później. Ważne jest, by wybrać to, co najpotrzebniejsze i bez czego nie damy rady otworzyć własnego biznesu. Z pozostałych środków możemy zakupić akcesoria przydatne, ale nie zawsze konieczne. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by co jakiś czas wprowadzać modernizacje czy usprawnienia, jeśli okaże się, że nasz sklep okazał się strzałem w dziesiątkę. W celu zapoznania się z cenami poszczególnych akcesoriów zapraszamy do naszego serwisu z wyposażeniem sklepów.