Opublikowano Dodaj komentarz

Gastronomia, która nie musi wymieniać kas fiskalnych – czy jesteś w tej grupie?

Gastronomia mobilna

Od 1 stycznia 2021 roku firmy prowadzące działalność gastronomiczną muszą rozpocząć korzystanie z kas fiskalnych online. Termin ten został już opóźniony o pół roku w związku z epidemią koronawirusa. Nie wygląda na to, by miało się tak stać ponownie, mimo powracającej, drugiej fali. Dlatego niemal każdy, kto sprzedaje produkty przygotowane do spożycia na miejscu lub na wynos, musi szykować się na zakup nowego urządzenia. No właśnie… niemal każdy. Kogo ten obowiązek nie dotyczy?

Ustawa o kasach online

Harmonogram wymiany kas z elektronicznym zapisem kopii na wersje online znajdziemy w art. 145b ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Nowe terminy zostały wprowadzone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. W drugim z tych dokumentów czytamy, że do 1 stycznia 2021 roku z nowych urządzeń mają rozpocząć korzystanie firmy świadczące usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym sezonowe. Zapis dotyczy więc:

  • restauracji,
  • barów,
  • bistro,
  • sklepów oferujących przekąski na miejscu,
  • sklepików szkolnych z zapiekankami czy tostami,
  • stacji paliw z hot-dogami,
  • wielu innych.

Jeśli więc oferujesz w swoim lokalu jakikolwiek produkt, który klient może zjeść lub wypić na miejscu, lub po wzięciu na wynos, najprawdopodobniej musisz wymienić swoją kasę na kasę fiskalną online. W ustawie jest jednak jeden haczyk.

Kto nie musi wymieniać kas? Gastronomia mobilna!

Słowo klucz, które występuje zarówno w ustawie o VAT, jak i późniejszym rozporządzeniu to „stacjonarne”. Co to w praktyce oznacza? Wszystkie firmy, które świadczą usługi gastronomiczne w mobilnych punktach sprzedaży, nie muszą wymieniać kas. Są to więc:

  • food tracki,
  • mobilne wózki gastronomiczne,
  • rowery gastronomiczne.

W większości przypadków służą one do sprzedaży niewielkich przekąsek czy napojów na wynos, takich jak: zapiekanki, hot-dogi, lody, frytki. Jest to dość ciekawa alternatywa dla niewielkich barów, ale także sklepów, które mogą przenieść swoje usługi gastronomiczne na zewnątrz i uczynić je bardziej sezonowymi. Co ciekawe, również w centrach handlowych możemy znaleźć takie mobilne punkty, które sprzedają odwiedzającym amerykańskie hot-dogi lub watę cukrową. Możliwości jest oczywiście całe mnóstwo.

Co możemy zrobić z tą wiedzą?

Dobrze prosperujące, duże i renomowane restauracje czy bary niestety za wiele nie są w qstanie zrobić. Kupno wózków gastronomicznych czy food tracków także jest średnio opłacalne w porównaniu do kasy fiskalnej online. Jeśli jednak prowadzimy taką właśnie sprzedaż, nie dotyczy nas konieczność wymiany urządzeń. Warto jednak, by przedsiębiorcy, którzy prowadzą gastronomię mobilną w stacjonarnych placówkach – na przykład wózki w centrach i galeriach handlowych – zdecydowali się wystosować wniosek o indywidualną interpretację. Dzięki temu będą w miarę dobrze zabezpieczeni przed ewentualnymi wątpliwościami urzędników.

Wymiana kas fiskalnych gastronomia mobilna

Gastronomia mobilna nie ma obowiązku wymiany kas na nowe modele online, co jest dość ciekawym zabiegiem ustawodawcy. Ciężko stwierdzić, czy jest to zwyczajne niedopatrzenie, czy jednak celowe działanie. Może to wynikać chociażby z faktu, że przy placówkach mobilnych trudno jest utrzymać stałe połączenie internetowe. Z drugiej strony wiele innych branż tego wyłączenia nie ma. Już niedługo przekonamy się, jakie było zamierzenie Ministerstwa Finansów.

 

Dodaj komentarz