Opublikowano Dodaj komentarz

Grupa VAT a kasa fiskalna – jak to wygląda?

grupa vat a kasa fiskalna

Od 1 stycznia 2023 roku wprowadzono nowe przepisy, które umożliwiają powołanie tzw. grupy VAT. Czym ona jest i jak wygląda kasa fiskalna stosowana przez taki podmiot? Grupa VAT a kasa fiskalna – jak to wygląda w praktyce?

Grupa VAT – co to jest?

Od Nowego Roku możliwe jest powołanie tzw. grupy VAT. Jest to celowe łączenie się podmiotów, które wykazują powiązanie pod kątem:

  • finansowym,
  • ekonomicznym,
  • organizacyjnym.

Jest to ciekawe rozwiązanie dla spółek powiązanych lub także dla działalności gospodarczych, które są prowadzone przez zależnych od siebie osób posiadających udziały kapitałowe w spółkach. Dodatkowo między takimi podmiotami musi zostać sporządzona umowa o powstanie takiego podmiotu. Takie rozwiązanie jest korzystne finansowo – wszystkie transakcje dokonywane między podmiotami grupy VAT są transparentne i nie wymagają dokumentowania fakturami, a także odprowadzania podatku od towarów i usług.

Grupa VAT a kasa fiskalna – jak to wygląda?

Kasa fiskalna jest niezbędna we wszystkich punktach, które oferują sprzedaż towarów i usług osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. Oczywiście jeśli nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego. Jak jednak zastosować kasę fiskalną w miejscu prowadzonym przed przedsiębiorstwo należące do takiej grupy VAT? Okazuje się, że kasa fiskalna powinna zostać zarejestrowana na nowo utworzony podmiot. I to on właśnie powinien znaleźć się w miejscu przeznaczonym dla sprzedawcy na paragonie.

Co w przypadku wcześniejszego stosowania kasy?

Może się jednak zdarzyć, że podmioty, które zawiązują grupę VAT już wcześniej posiadały kasę fiskalną. Co zrobić z urządzeniem w tym przypadku? Ponieważ grupa VAT jest nowym podmiotem, który ma swój własny numer NIP zastępujący NIP-y pierwotnych działalności gospodarczych, niezbędny jest zakup i ponowna fiskalizacja urządzenia na nowe dane. Możliwa jest także wymiana modułu pamięci i fiskalizacja, ale koszt takiego procesu jest porównywalny z zakupem nowej kasy fiskalnej.

Grupa VAT a kasa fiskalna – dodatkowe wydatki?

Czy to oznacza, że zawiązanie grupy VAT wiąże się z koniecznością nowych wydatków? Okazuje się, że nie. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów z października 2022 roku dość jednoznacznie mówią, że nowo powołany podmiot może także ubiegać się o przyznanie ulgi na zakup kasy fiskalnej. Wynosi ona nie więcej niż 90% wartości urządzenia, ale nie więcej niż 700 złotych. W praktyce oznacza to, że za każdą kasę można uzyskać właśnie 700 złotych. Co więcej, ulga może zostać zastosowana do wszystkich nowych urządzeń. Co ciekawe, kasa fiskalna online może zostać uznana za zakupioną na poczet nowo zawiązanej jednostki, jeśli faktura została wystawiona w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

grupa vat a kasa fiskalna

Grupa VAT to ciekawe rozwiązanie, które znacząco ułatwia rozliczanie się z Urzędem Skarbowym z podatku od towarów i usług. Choć oznacza to konieczność zakupu nowych urządzeń fiskalnych, to warto skorzystać z nowych przepisów. Jeśli planujesz zawiązanie grupy, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą urządzeń. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w wyborze odpowiedniej kasy.

Dodaj komentarz