Wirtualne kasy fiskalne

Wirtualne kasy fiskalne – i co dalej?

Niedawno pisaliśmy o zagrożeniach, które widzimy w nowo projektowanej ustawie o wirtualnych kasach fiskalnych. Dzisiaj wiemy nieco więcej, podano nieco więcej szczegółów, a i nawet samo Ministerstwo Finansów wypowiedziało się o tym pomyśle i próbowało nieco uspokoić ekspertów. Raczej niestety nie przyniosło to zamierzonego efektu. Ryzyko wprowadzenia takiego rozwiązania jest jeszcze większe, niż było ostatnio – głównie dzięki zaskakującej wiadomości, że „aplikacje fiskalne” mają nie otrzymywać homologacji z Głównego Urzędu Miar.

Koniec roku coraz bliżej

Mamy październik, a wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych jest dopiero po konsultacjach społecznych. Nie ustalono przetargu na wykonanie aplikacji oficjalnej ani nie podano wytycznych do stworzenia aplikacji przez podmioty zewnętrzne. W związku z tym istnieją jedynie dwa wyjścia:

  • wprowadzenie oprogramowania zostanie dość mocno odroczone w przyszłość,
  • z początkiem roku otrzymamy oprogramowanie, które nie działa i nie jest w stanie obsługiwać transakcji.

Jako dostawca kas fiskalnych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku nie widzimy innego wyjścia. Napisanie poprawnej i dobrze działającej aplikacji mobilnej, która uwzględnia zagadnienia z zakresu prawa, finansów, ekonomii i bezpieczeństwa cyfryzacji nie trwa trzech miesięcy. Nawet termin trzech kwartałów byłby ryzykowny – szczególnie że warto by przeprowadzić testy działania takiej aplikacji. Skłaniamy się ku opcji, że jednak na początku roku nie otrzymamy żadnego takiego rozwiązania, ponieważ mimo wszystko jest to wysoce nieprawdopodobne. W sektorze IT opóźnienia są ryzykiem stałym, a deadline tak naprawdę dwóch miesięcy (odliczamy miesiąc na domknięcie projektu ustawy) jest niemożliwy do dotrzymania.

Dowiedz się więcej: Kasy fiskalne w smartfonach – jak to będzie wyglądać?

Wirtualne kasy fiskalne

Co z homologacją?

Kolejną, zaskakującą informacją jest, że taka wirtualna kasa fiskalna nie będzie atestowana przez Główny Urząd Miar. Z jednej strony rozumiemy przesłanki Ministerstwa, które chce maksymalnie ułatwić instalację i korzystanie z oprogramowania. Z drugiej strony jednak pamiętajmy, że nasze prawo nie jest proste. Nikt nie będzie w stanie dać gwarancji, czy zastosowano odpowiednie stawki VAT lub poprawnie wyliczono podatek. To duże ryzyko dla przedsiębiorców, którzy, tak czy siak, musieliby takie raporty i wyliczenia prowadzić w tradycyjny sposób, by uniknąć ewentualnych kar finansowych. Ministerstwo podaje za kontrprzykład identyczne rozwiązanie zastosowane w Chorwacji czy w Czechach. Pamiętajmy jednak, że tam fiskus jest łagodniejszy, a te aplikacje nie służą kontrolowaniu finansów państwa i uszczelnianiu systemu podatkowego. Mamy więc do czynienia z kompletnie innymi wymaganiami biznesowymi, które są podstawą przy pisaniu wymagań funkcjonalnych do jakiegokolwiek oprogramowania.

Co z bezpieczeństwem danych?

Kwestię samego bezpieczeństwa danych uważamy za najmniej istotną – bynajmniej nie dlatego, że nie jest to zagadnienie ważne. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań opartych o szyfrowaniu, sumach kontrolnych czy metodach weryfikacji wielokanałowej nie jest trudne. Wystarczy przyjrzeć się aplikacjom bankowym, które przecież znajdują się obecnie w telefonie prawie każdego z nas. Nikt nie poddaje pod wątpliwość siły stosowanych zabezpieczeń. Wystarczy więc przyjrzeć się obecnym mechanizmom i zaimplementować identyczne. Większym problemem jest wspomniany wyżej czas realizacji – czy w 2 miesiące można to wykonać i dodatkowo odpowiednio przetestować?

Dowiedz się więcej: Jak działa kasa fiskalna online?

Jak działa kasa fiskalna online

Nie zapominajmy także o pozostałych aspektach, które poruszaliśmy ostatnio. One w dalszym ciągu są aktualne lub nawet – co gorsza – zmierzyły w złym kierunku. Licencja otwarta na wirtualne kasy fiskalne bez dofinansowania MF może sprawić, że koszt licencji przekroczy koszt zakupu standardowego urządzenia. Nie negujemy samego pomysłu wprowadzenia takiego rozwiązania. Ba, traktujemy go jako pomysł innowacyjny i pionierski, który może wiele zmienić na plus w polskim biznesie. Skoro jednak kasy fiskalne online były analizowane przez ponad 3 lata i dopiero weszły w życie, można jeszcze trochę poczekać z kasami w smartfonach, przeanalizować temat bardziej i lepiej, skupić się na zagrożeniach. Nie wdrażajmy rozwiązania ad hoc, bo może spowodować to więcej szkód niż korzyści.