Faktura do paragonu z nip

Faktura do paragonu z NIP – jak to będzie wyglądać?

Od 1 stycznia 2020 wchodzi w życie przepis, który mówi o możliwości wystawienia faktury jedynie do paragonu, na którym znajduje się NIP nabywcy. To kolejny pomysł uszczelnienia systemu podatkowego i zlikwidowania nadużyć ze strony przedsiębiorców. Jak będzie wyglądać sprzedaż według nowej procedury? Czy faktura do paragonu z NIP zawsze będzie obowiązkowa?

Faktura do paragonu z NIP – dlaczego wprowadzono?

Ministerstwo Finansów wskazuje, że niektórzy przedsiębiorcy prosili o wystawienie faktur do paragonów, których w rzeczywistości nie nabyto w ramach prowadzenia działalności – na przykład w wyniku zbierania dokumentów od innych klientów. Inną przesłanką jest zaliczanie do kosztów firmowych wydatków, które były nabywane w celach prywatnych. Oznacza to, że już przy zakupach konieczne będzie zdecydowanie się, w jakim celu ten zakup jest dokonywany.

Kupujemy drukarkę fiskalną

Faktura do paragonów

Do wystawionego paragonu można prosić o wystawienie faktury, jednak nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zakupu towaru lub usługi. Sprzedawca ma taki obowiązek na życzenie kupującego. Po upływie tego czasu można dalej prosić o wystawienie FV, jednak nie ma już obowiązku spełnić tego życzenia – wszystko zależy od dobrej woli sprzedawcy.

Jak to będzie wyglądać?

Od początku przyszłego roku, jeśli chcemy dokonać zakupu jako przedsiębiorca, musimy zgłosić to natychmiast sprzedawcy, jeszcze zanim zostanie to zewidencjonowane na kasie fiskalnej. Paragon do faktury może zostać wystawiony tylko wówczas, jeśli zostanie podany NIP, a urządzenie ma możliwość wydrukować numer identyfikacji podatkowej na dokumencie. Uspokajamy przedsiębiorców, którzy nie posiadają kas o tej funkcjonalności. Nie jest konieczna wymiana urządzenia, ale na życzenie klienta trzeba będzie od razu wystawić FV.

Warto jednak wykorzystać okazję do nadchodzącej konieczności zmiany na kasy fiskalne online i upewnić się, czy wybrana maszyna ma taką możliwość. Wśród kas fiskalnych Elzab są to:

faktura do paragonu z nip

Sankcje za nieprawidłowe wystawienie faktur

W przypadku wystawienia faktury na podstawie błędnego paragonu sankcje ponosi przedsiębiorca, który ten dokument ujął w kosztach firmowych. Kara będzie wynosić dodatkowo 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Oczywiście koszty te nie zostaną zakwalifikowane, sankcja jest więc podwójna. W stosunku do osób fizycznych dodatkowego zobowiązania podatkowego się nie ustala. Zmiany nie będą dotyczyły usług taksówek osobowych. Jedynym wyjątkiem są firmy o PKWiU 49.32.11.0 – wynajmu samochodów osobowych wraz z kierowcą. Wszyscy inni są zobowiązani do stosowania się do nowych przepisów.

Jakie kasy fiskalne mają funkcję drukowania paragonów z NIP-em?

Bardzo ciekawymi propozycjami są także kasy fiskalne Novitus:

Wśród kas fiskalnych Posnet, z pewnością warte uwagi są:

Każdż z tych propozycji kierujemy do nieco innego rodzaju biznesu. Wśród urządzeń znajdziemy zarówno kasy fiskalne mobilne, jak i większe, przeznaczone dla sporych sklepów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy dobrać odpowiednie urządzenie.

Kasy fiskalne do restauracji Novitus One

Faktura do paragonu z NIP staje się obowiązkowa już niedługo. Zwróćmy uwagę, czy nasze urządzenie ma taką opcję. W przeciwnym wypadku musimy zaopatrzyć się w rozwiązanie umożliwiające natychmiastowe wystawienie faktury na żądanie klienta – nieważne, czy w wersji elektronicznej, czy papierowej.