kasy fiskalne w smarfonach

Kiedy prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej?

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z kas rejestrujących wprowadziło od dnia 01 stycznia 2017 r. modyfikacje w zasadach rozliczenia m.in. prawników. Kiedy prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej? Odpowiadamy!


Kiedy prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej?

Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 111 wskazuje, że za pomocą kasy fiskalnej sprzedaż muszą rejestrować przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym, chyba że obejmuje ich prawo do zwolnienia. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy również prawników. Czy i kiedy prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej? Poznaj te wyjątki.

Dowiedz się więcej: Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Czy więc musimy mieć w swojej kancelarii kasę fiskalną? Co do zasady tak, jednakże Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z kas rejestrujących przyznaje prawo do zwolnienia z ich posiadania nawet dla prawników. Zwolnienie to dotyczy tylko części usług i to pod pewnymi warunkami. A zatem, kiedy prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej? Jeśli świadczymy usługi prawnicze na odległość, a więc przy użyciu środków porozumiewania się na odległość bądź których rezultat jest przekazywany jedynie przy użyciu tych środków. A więc nie musimy wydawać paragonu, który dokumentuje poradę online czy konsultację telefoniczną. Jakie jeszcze warunki musimy spełnić? Otóż zapłatę za usługę musimy przyjąć za pośrednictwem:

 • banku,
 • spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (na rachunek bankowy lub rachunek w SKOK),
 • poczty.

Ponadto z ewidencji oraz dowodów potwierdzających zapłatę musi wynikać, jakiej usługi prawniczej dotyczy. Kiedy prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej ponadto? Obowiązek rejestrowania na kasie wyłączony jest w przypadku czynności notarialnych. Warto również podkreślić, że nie musimy używać kasy, jeśli:

 • obsługujemy tylko firmy,
 • świadczymy pomoc z urzędu,
 • doradzamy osobom fizycznym na zlecenie instytucji, z którą mamy podpisana umowę i która za to płaci.

Kiedy prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej

Jaka kasa fiskalna dla prawnika?

Pomimo tego, że posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkiem w większości przypadków, warto wybrać takie urządzenie, które faktycznie ułatwi pracę i będzie stanowiło przedłużenie ręki, a nie niepotrzebny kawałek złomu. Kasy fiskalne mobilne umożliwią swobodne prowadzenie biznesu. Urządzenia te mają wiele możliwości – połączenie z terminalem płatniczym czy komputerem. Ponadto cechują je:

 • mobilność,
 • intuicyjność,
 • długa żywotność akumulatora,
 • długi czas pracy bez konieczności podłączania do zasilania zewnętrznego,
 • niska waga i rozmiar.

Takie właśnie muszą być kasy fiskalne dla prawników. Cechy te na pewno ułatwią pracę konsultacyjną – również przy świadczeniu usług wyjazdowych. Posiadamy bogatą ofertę urządzeń fiskalnych, dopasowaną do potrzeb Twojej działalności. Pamiętaj, że musisz ją mieć już od pierwszej sprzedaży. Zakup kasy nie musi być wydatkiem bardzo obciążającym naszą kieszeń. Przysługuje nam prawo do ulgi na kasę fiskalną w wysokości 700 zł. Ulga ta przysługuje na każde urządzenie, które zgłosimy do urzędu skarbowego przy rozpoczęciu ewidencjonowania. A więc po odliczeniu tej ulgi, wydatek na urządzenie fiskalne okaże się praktycznie nieodczuwalny.

Dowiedz się więcej: Koszt kasy fiskalnej – czy taki diabeł straszny, jak go malują?

Koszt kasy fiskalnej Novitus Nano E

Przykłady urządzeń

Zazwyczaj wystarczy nam prosta, acz funkcjonalna kasa fiskalna o niewielkich gabarytach. Musi być komfortowa i bezpieczna. Takie właśnie są kasy fiskalne Novitus. Mobilne i małe urządzenie, takie jak kasa fiskalna Novitus Nano E sprawdzi się idealnie w niewielkiej kancelarii prawniczej. Umożliwia wydruk nawet 10 tys. paragonów bez podłączania do źródła zasilania, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w rozjazdach. Integruje się z większością urządzeń peryferyjnych. Innym rozwiązaniem są kasy fiskalne Elzab ze swoim sztandarowym modelem kasą fiskalną Elzab K10 biało-pomarańczową. Jej kolor jest dedykowany do niewielkich biznesów, które chcą się wyróżniać. Wyróżniają ją dotykowy ekran, antypoślizgowa klawiatura i nowoczesny design. A dla prawników, którzy chcą prowadzić większe i stacjonarne kancelarie, polecamy najlepsze drukarki fiskalne we Wrocławiu, które możemy podłączyć do praktycznie każdego oprogramowania.

Kasa fiskalna dla lekarza Elzab K10

Przepisy wskazują bardzo niewiele sytuacji, kiedy prawnik nie potrzebuje kasy fiskalnej. Z reguły musimy je posiadać. Konieczność posiadania urządzenia fiskalnego narzucają przepisy prawa. Warto zatem wybrać takie urządzenie fiskalne, które będzie dopasowane do naszych potrzeb i ułatwią pracę. Korzystając z przysługujących ulg, jej zakup nie jest wcale tak wysoki. Wybierajmy zatem świadomie i mądrze – również dostawcę rozwiązań fiskalnych. Jako renomowany dystrybutor kas fiskalnych we Wrocławiu, oferujemy nie tylko dopasowanie urządzenia do Twoich potrzeb, ale również przeprowadzenie szkoleń, fiskalizacji czy stałe serwisowanie urządzenia.